Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje wobec Rosji „przypominają wypowiedzenie wojny”. Ostrzegł, że każda próba wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą będzie „równoznaczna z wejściem w konflikt”. Putin stwierdził, że „obecne kierownictwo Ukrainy musi zrozumieć, że jeśli będzie kontynuować to, co robi, ryzykuje przyszłość ukraińskiej państwowości”.

Uzasadniając inwazję na Ukrainę powiedział, że jej celem jest „obrona rosyjskojęzycznych społeczności” oraz „denazyfikacja i demilitaryzacja” kraju. „Te sankcje, które są nakładane, przypominają wypowiedzenie wojny, ale dzięki Bogu, że do tego nie doszło” – stwierdził Putin, cytowany przez agencję Reuters.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ostrzegł, że każda próba wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą będzie równoznaczna z wejściem w konflikt.

Rosyjski prezydent stwierdził, że w inwazji na Ukrainę biorą udział „tylko zawodowi żołnierze”. „Nie ma ani jednego poborowego i nie planujemy, aby był” – powiedział.

Dodał, że nie przewiduje, by w Rosji został wprowadzony stan wojenny lub wyjątkowy. „Nie planujemy wprowadzenia żadnego specjalnego reżimu na terytorium Rosji” – zadeklarował.

„Obecne kierownictwo Ukrainy musi zrozumieć, że jeśli będzie kontynuować to, co robi, ryzykuje przyszłość ukraińskiej państwowości” – powiedział.

NATO odrzuciło w piątek żądanie Ukrainy dotyczące stref zakazu lotów, twierdząc, że zwiększa wsparcie, ale bezpośrednie wkroczenie doprowadziłoby do szerszej, jeszcze bardziej brutalnej wojny.

Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników.

Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

reuters.com / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz