W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono flagowy okręt ukraińskiej floty, fregatę Hetman Sahajdaczny, aby nie dostała się w ręce Rosjan – poinformował w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w piątek, że dowódca flagowego okrętu ukraińskiej marynarki wojennej zatopił jednostkę, aby nie dostała się ona w ręce Rosjan. “Dowódca okrętu flagowego Marynarki Wojennej Ukrainy wykonał rozkaz zatopienia okrętu, aby fregata Hetman Sahajdaczny nie dostała się w ręce wroga” – przekazał Reznikow, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. Do zdarzenia doszło w porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy.

Zadeklarował, że w przyszłości Ukraina zbuduje nową flotę, “nowoczesną i potężną”.

Informowaliśmy, że wcześniej w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zatopionego okrętu.

Fregata Hetman Sahajdaczny została zaprojektowana w Związku Radzieckim. To okręt projektu 1135, określanego w kodzie NATO nazwą Krivak. Jednostka została zwodowana w 1993 r. Uzbrojenie okrętu stanowi armata 100 mm oraz artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze AK-630, a także wyrzutnie torped i dwie wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000. Okręt był remontowany w porcie w Mikołajowie.

Zobacz także: Ukraina oskarża Rosjan o kontynuowanie ostrzału Mariupola i Wołnowachy

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply