W sobotę w kijowskim klubie Bingo odbył się festiwal muzyczny „Fortress Europe”, na którym wystąpiły zespoły odwołujące się w swojej twórczości do neonazizmu. Podczas koncertu sprzedawano m.in. biografie Adolfa Hitlera, doszło też do rozwinięcia flagi III Rzeszy. Zespoły na scenie pozdrawiano okrzykami „Sieg heil”.

Fragment nagrania z festiwalu opublikował na Twitterze przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. Słychać na nim, jak grupa osób w czasie przerwy pomiędzy utworami skanduje „Sieg heil”.

Według strony internetowej Hromadske, która opublikowała reportaż z festiwalu, nazistowskie pozdrowienia pojawiały się podczas występu ukraińskiej grupy z Mikołajowa Evil Berber, w czasie wykonania piosenki o „obrońcach Azowa” a także podczas występu ukraińskiej grupy „Sokyra Peruna” (Siekiera Peruna). W szczególności „heilowanie” powitało grupę gdy wchodziła na scenę bisować. Z reportażu wynika, że ochrona koncertu interweniowała jedynie, gdy dwóch młodych ludzi rozwinęło flagę III Rzeszy. Zostali oni „ostrzeżeni” przez ochronę, ponadto lider „Sokyry Peruna” Arsenij Biłodub, nazywany na Ukrainie „patriarchą prawej sceny”, prosił publiczność o „odpowiednie” zachowanie. W rezultacie flaga została schowana.

Podczas festiwalu można było zakupić książki, m.in. autorstwa znanego ukraińskiego radykała Dmytra Korczynskiego, biografie Hitlera, czy mitologię celtycką.

Na imprezie pojawili się również przyjezdni z Litwy, Hiszpanii, a także z Polski – Hromadske odnotowało obecność około 10 młodych ludzi w koszulkach z napisem Lublin Crew. Wbrew zapowiedziom nie dojechał polski zespół Obłęd – miał on dostać zakaz opuszczania Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak wcześniej pisaliśmy, w dzień koncertu przypadała rocznica ataku III Rzeszy na ZSRR. Według podawanych informacji oprócz Sokyry Peruna miały na nim wystąpić też inne zespoły z Ukrainy – Evil Barber i Boris Brytwa, a także Blue Eyed Devils z USA, Mistreat z Finlandii, Żatoczka z Białorusi i Obłęd z Polski. Klub Bingo może pomieścić 1,5 tys. osób; według Hromadske początkowo na koncercie było kilkudziesięciu widzów, później ich liczba wzrosła, lecz ukraiński portal nie sprecyzował, jak liczna ostatecznie była publiczność koncertu.

Kresy.pl / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz