Ukraina: podejrzany o zabójstwo Buzyny będzie nadzorował urząd antykorupcyjny

Iwan Jasynski i Andrij Medwedko zostali wybrani w internetowym głosowaniu do Rady Kontroli Obywatelskiej przy Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy (NABU). Jak zauważyła Ukraińska Prawda, Medwedko jest podejrzany o głośne zabójstwo antymajdanowego pisarza i publicysty Ołesia Buzyny.

Strona internetowa NABU podała w poniedziałek, że internetowe głosowanie na kandydatów do Rady Kontroli Obywatelskiej odbyło się 23. września i zwyciężyli w nim Iwan Jasynski reprezentujący organizację Demokratyczna Siekiera Hordy oraz Andrij Medwedko ze Związku Weteranów Wojny z Rosją. Na Jasynskiego padło 4854 głosy a na Medwedkę 3902 i to oni uzupełnią skład rady. Pozostali kandydaci nie mieli z nimi szans – trzecia w kolejności Ołena Merkułowa zyskała tylko 1251 głosów, pozostali jeszcze mniej. Jak stwierdziło NABU, podczas głosowania nieprawidłowości nie stwierdzono.

Jak pisze Ukraińska Prawda, Andrij Medwedko wspólnie z Denysem Poliszczukiem jest podejrzany o zabójstwo pisarza i publicysty Ołesia Buzyny. Buzyna został zastrzelony 16. kwietnia 2015 roku w Kijowie. Znany był ze swojego krytycznego stanowiska względem Majdanu oraz nowych władz Ukrainy wyłonionych przez uliczną rewolucję. W sprawie jego zabójstwa  aresztowano Andrija “Mensona” Medwedkę, byłego żołnierza ukraińskich ochotniczych batalionów Kijów-2 i Harpun oraz Denisa “Allaha” Poliszczuka, członka batalionu UNSO.  Z czasem zostali oni zwolnieni z aresztu, do dnia dzisiejszego nie zostali osądzeni i przebywają na wolności. Ich proces w powodów proceduralnych przed kijowskim sądem nie może się rozpocząć. Medwedce i Poliszczukowi grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

PRZECZYTAJ: Na Ukrainie zabroniono pokazywania filmu o Ołesiu Buzynie

Rada Kontroli Obywatelskiej NABU składa się z 15 osób. Zgodnie z ukraińskim prawem jej zadaniem jest zapewnienie przejrzystości i cywilnego nadzoru nad działaniami NABU. Rada ma wpływ na decyzje kadrowe poprzez udział jej członków w komisjach konkursowych. Kadencja członków rady trwa jeden rok.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O kuriozalnych wynikach wyborów do Rady Kontroli Obywatelskiej NABU informowaliśmy już w ubiegłym roku. W skład rady weszło troje przedstawicieli mało znanej wówczas organizacji Demokratyczna Siekiera Hordy oraz szef neonazistowskiego ugrupowania C14 odpowiedzialnego m.in. za głośny napad na Romów w Kijowie. Jak pisał wówczas portal ZIK, organizacja Demokratyczna Siekiera Hordy wypączkowała z mało znanej partii politycznej Demokratyczna Horda (w skrócie zwanej Demordą), stworzonej przez aktywistów i blogerów. Jak przyznawała sama partia, jej głównym narzędziem był „trolling”.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz