Oleś Buzyna – dziennikarz krytyczny wobec Majdanu i władz post-majdanowej Ukrainy – został zastrzelony w Kijowie na ulicy Dechtiariwskiej.

Do dziennikarza oddano cztery strzały z broni palnej.

Fakt dokonania zabójstwa potwierdził doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Podał on, że osoby oddające strzał podjechały do Buzyny Fordem Focusem w kolorze ciemnoniebieskim. Do wydarzenia doszło w okolicy budynku znajdującego się pod adresem Dechtiariwska 58 w Kijowie. Samochód miał, jak mówi Heraszczenko, łotewską lub białoruską rejestrację. Numery to BL8108W.

Buzyna był dziennikarzem krytycznie patrzącym na zmiany po Majdanie i na nową władzę. W jednym ze swoich artykułów pisał:

Nie ma żadnych podstaw, aby sądzić, że w przyszłym roku rząd się zmieni i przestanie kłamać i pędzić ludzi na rzeź. To jest po prostu nowa BANDA. Przyzwoity człowiek nie ma prawa służyć tej klice krwawych kleptomanów. To, co Stany Zjednoczone przez dziesięciolecia robiły w Ameryce Południowej, sadzając na fotele dyktatorskie „goryli”, powtórzyło się na Ukrainie. Chcieliście do Europy – trafiliście do Honduras.

Dziennikarz krytykował również decyzje Kijowa odnośnie do frontu w Donbasie:

Ukraińska armia doznała kolejnej porażki – przede wszystkim ze względu na brak profesjonalizmu własnego dowództwa w Kijowie. Każdy porucznik to wie: występy takie jak Debalcewski powinno się natychmiast „ściąć”, opuszczając terytorium. W przeciwnym razie „wytnie” go wróg. To nieuniknione. Z mięsempisał w innym swoim tekście.

pravda.com.ua / segodnya.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • Avatar
    zan :

    Gdyby Rosja była w stanie naświetlić propagandowo ten mord, to istniałby racjonalny motyw zabójstwa. np. jak w przypadku Niemcowa, który był teraz nikim, a stał się dla Zachodu męczennikiem. W tym jednak przypadku mamy KOLEJNĄ cichą, niemal bezimienną śmierć z łap USmańskiej mafii. Takich dziennikarzy, działaczy i polityków USmaństwo ma na koncie tysiące, dziesiątki tysięcy. Honduras to dobre okręślenie. W Hondurasie amabasador USMański John Negroponte organizował szwadrony śmierci, uskuteczniał tę metodę (mordowanie tubylców własnymi rękami) w Iraku. A i tak przeciętny ćwierćintelignet natowski jest w stanie wysrakać z siebie jedno słowo: Politkowska. No, dwa słowa: Politkowska, Niemcow. Oto siła propagandy.

 1. Avatar
  wladyslaw :

  Euromajdan stworzyl razem z MSW Ukrainy take sobe witryne „Pokojowiec” („Миротворець”). Tam mozna znalezc numer telefonu razem z adresa domowa duzej ilosci opozycionystow-antybanderowcow. Kazdy neobanderowiec moze z nej skorzystac, zeby znalezc swoje kolejne ofiare. Oles Buzina jest na tej liscie. Tak samo, jako zabity wczoraj Oleg Kalasznikow.
  https://psb4ukr.org/criminal/buzina-oles-alekseevich/?hc_location=ufi

 2. Avatar
  shik :

  Prawy Sektor robi porządki:
  https://www.youtube.com/watch?v=MNetfrfrmD8
  Jak nasze władze nie zaczną zabezpieczać granicy z Ukrainą, to trzeba się jakoś organizować. Ja mam do tej dziczy kilkadziesiąt kilometrów i szczerze mówiąc się boję. W sieci od groma filmików jak to prawy sektor (sic!) oczyszcza miasta z nieprawomyślnego elementu, a w Polsce tylko „sława ukraini”, żadnego krytycznego podejścia, po morderstwach opozycyjnych dziennikarzy nasi jakoś cicho siedzą, ale jak tylko u ruskich kogoś zamordują, to już zło na cały świat, oburzenie i noty protestacyjne. Dramat.

 3. Avatar
  horodenka :

  NO ICO? ZNÓW SPRAWDZAJĄSIĘ SIĘ MOJE PRZEPOWIEDNIE ŻE UKRAIŃCY BĘDĄ SIĘ NAWZAJEM MORDOWAĆ. POWTARZAM JESZCZE RAZ TO JEST ICH CECHA NARODOWA. ONI NIE MOGĄ ŻYĆ BEZ MORDÓW. WOJCIECHOWSKI TY ORĘDOWNIKU BANDEROWSKIEJ UKRAINY , WIDZISZ KOGO POPIERASZ. POLAKÓW WYRŻNĘJI , TO TERAZ SAMYCH SIEBIE MORDUJĄ.