W środę Komisja Europejska przedstawiła strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Opisane zostały kryteria, które powinny zostać spełnione, by znosić obostrzenia dla obywateli i funkcjonowania gospodarki. Przewodnicząca KE podkreśliła także, że przyszły budżet UE musi być odpowiedzią na gospodarcze i społeczne skutki epidemii.

Strategia została zaprezentowana w środę w Brukseli przez szefową Komisji Europejskiej (KE) Ursulę von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Szefowa KE podkreśliła także, że wyjątkowo ważne będzie dopasowanie kolejnego budżetu UE do warunków, jakie zaistniały na skutek epidemii. „Przyszły unijny budżet musi być europejską odpowiedzią na koronakryzys. Musi być całkowicie inny niż wcześniejsze unijne budżety” – oświadczyła.

Zobacz także: Przewodnicząca KE: „Komisja szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom”

14 – stronicowa strategia nie wskazuje konkretnie kiedy obostrzenia miałyby być łagodzone. Decyzje w kwestii terminu znoszenia poszczególnych ograniczeń będą podejmowały państwa członkowskie. KE jednak chce, żeby odbywało się to w sposób skoordynowany, w celu uniknięcia negatywnych skutków ubocznych.

Głównymi kryteriami, zaproponowanymi przez UE, są możliwości służby zdrowia w danym państwie oraz sytuacja epidemiologiczna.

Restrykcje powinny być łagodzone dopiero wtedy, gdy od dłuższego czasu obserwowany będzie zmniejszony współczynnik zakażeń koronawirusem. Ponadto, liczba wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii, dostępność pracowników medycznych oraz materiałów ochronnych powinna być wystarczająca do poradzenia sobie z ewentualnym wzrostem zachorowań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy niektóre kraje zaczynają stopniowo łagodzić obostrzenia wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia w Czechach, Austrii, Danii i Norwegii.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Polski. Jak informowaliśmy niektóre ograniczenia zostaną poluzowane prawdopodobnie od poniedziałku.

Zobacz także: Włoski lekarz: po zakończeniu epidemii Włochy zapewne opuszczą Unię Europejską

pap / fakty.interia.pl / pap
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz