Włoski lekarz i polityk Maurizio Brucchi powiedział brytyjskiej gazecie Daily Express, że po ustaniu pandemii koronawirusa Włochy najprawdopodobniej opuszczą Unię Europejską.

Brytyjska gazeta opisała apele premiera Włoch o zwiększenie unijnej pomocy dla tego borykającego się z epidemią koronawirusa kraju. Giuseppe Conte wzywał Unię Europejską do wykorzystania do walki ze skutkami epidemii funduszu stabilizacyjnego w wysokości 500 mld euro utworzonego w poprzedniej dekadzie w związku z kryzysem zadłużeniowym. Conte walczył także o możliwość emitowania przez strefę euro wspólnych „koronaobligacji”. Jego pomysły wywoływały jednak opór krajów Północy a Włosi mieli poczucie, że Unia Europejska pozostawiła ich samych sobie.

Jakby tego było mało, mniej więcej w tym samym czasie transporty z pomocą medyczną wysłały do Włoch Chiny i Rosja. W takiej sytuacji nastroje eurosceptyczne sięgnęły we Włoszech zenitu – powiedział gazecie Daily Express Maurizio Brucchi, przedstawiany jako uznany włoski lekarz i były burmistrz miasta Teramo.

„My, Włosi, w tej chwili nie czujemy się Europejczykami” – mówił Brucchi w wywiadzie wspominając o rosnącej popularności facebookowych grup promujących „Italexit”, czyli wyjście Włoch z Unii Europejskiej. „Jestem głęboko przekonany, że pandemia koronawirusa otworzyła oczy wielu z nas” – uważa Brucchi. Według niego obecnie Unia Europejska nie pomaga Włochom, w przeciwieństwie do Chin i USA.

W opinii rozmówcy Daily Express epidemia nieuchronnie zmieni Unię Europejską. „Po tej pandemii obudzimy się w zupełnie innym świecie” – uważa Włoch. Jak mówił, nie ma wątpliwości, że jego kraj zacznie rozważać, czy pozostawanie w UE ma sens. Brucchi wyraził opinię, że Włochy powinny odwrócić się od Europy i zwrócić ku Azji lub USA. Uważa on, że takie nastroje podziela obecnie wielu Włochów.

Jak napisał Daily Express, Maurizio Brucchi uważa, że Włochy najprawdopodobniej opuszczą Unię Europejską po ustaniu epidemii.

Podobną opinię wyraził w piątek szef największej włoskiej partii opozycyjnej Matteo Salvini porównując UE do węży i szakali. „Najpierw pokonamy wirusa a później pomyślimy o UE. I, jeśli potrzeba, pożegnamy się. Bez podziękowania” – napisał Salvini na Twitterze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Światowa rewolucja koronawirusa

Kresy.pl / express.co.uk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz