Komisja Europejska obserwuje reakcje krajów członkowskich na pandemię koronawirusa. „Ze względu na krytyczne doświadczenia z przeszłości, szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom” – oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen podkreśliła, że w czasach kryzysu większość państw UE podejmuje środki nadzwyczajne – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na rozmowę z przewodniczącą KE opublikowaną w niedzielnym wydaniu niemieckiej gazety „Bild am Sonntag”. „Większość krajów UE podjęła środki nadzwyczajne. Jest to zasadniczo w porządku w czasach kryzysu” – oświadczyła. „Środki te muszą być odpowiednie, tymczasowe i demokratycznie kontrolowane” – dodała. Zaznaczyła, że pod szczególną obserwacją znajdują się Węgry.

Przewodnicząca KE podkreśliła, że Komisja przygląda się działaniom wszystkich państw członkowskich. Dodała, że „ze względu na krytyczne doświadczenia z przeszłości, szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom”.

Podkreśliła swoją gotowość do działania w razie przekroczenia „dozwolonego poziomu” przez ograniczenia wprowadzone na Węgrzech. „W takim przypadku Budapesztowi grozi postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” – zaznaczyła.

PAP informuje, że w czasie rozmowy z niemiecką gazetą, przewodnicząca KE zasugerowała także wstrzymanie się z planowaniem letnich wakacji. „Obecnie nikt nie jest w stanie sporządzić wiarygodnych prognoz na lipiec i sierpień” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że Komisja Europejska zamierza w najbliższym czasie przedstawić wytyczne dotyczące stopniowego znoszenia wprowadzonych przez kraje UE restrykcji. „Będziemy musieli nauczyć się żyć z wirusem przez wiele miesięcy, prawdopodobnie do przyszłego roku” – podkreśliła.

dw.com / pap / polskieradio24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz