Porozumienie w sprawie wymiany więźniów między USA i Wenezuelą

Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie wymiany 10 amerykańskich więźniów na więzionego protegowanego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Biały Dom poinformował w środę, że porozumienie zapewni uwolnienie 10 obywateli USA siedzących za kratami w Wenezueli, w tym sześciu osób, które według Waszyngtonu zostały uwięzione bezprawnie. Jednocześnie, ramach porozumienia prezydent USA Joe Biden ułaskawił Alexa Saaba, kolumbijskiego biznesmena i sojusznika Maduro, który przetrzymywany jest w więzieniu w Miami w oczekiwaniu na proces pod zarzutem prania pieniędzy, podała pisząca o sprawie Al Jazeera.

Jak poinformował rząd Wenezueli, Saab został zwolniony z aresztu i w środę wrócił do tego kraju. Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Saaba o wyprowadzenie 350 mln dolarów z Wenezueli przez USA w ramach planu polegającego na przekupieniu urzędników rządowych Wenezueli.

„Rząd Boliwariańskiej Republiki Wenezueli z radością świętuje uwolnienie i powrót do ojczyzny naszego dyplomaty Alexa Saaba, który do dziś był bezprawnie przetrzymywany w amerykańskim więzieniu” – skomentował rząd Wenezueli w wydanym oświadczeniu.

Korespondent Al Jazeery z Bogoty w Kolumbii Alessandro Rampietti powiedział, że Saaba postrzega się jako osobę stojącą „bardzo blisko” wenezuelskiego przywódcy. „Alex Saab to kolumbijski przedsiębiorca, bardzo bliski sojusznik Nicolasa Maduro” – powiedział Rampietti.

Władze Wenezueli wypuściły już z więzień co najmniej sześć osób, będących podmiotwem umowy. Działali oni na rzecz wenezuelskiej opozcyji.

Jak podaje Al Jazeera Wenezuela deportowała także do USA zbiegłego malezyjskiego biznesmena Leonarda Glenna Francisa, znanego jako „Gruby Leonard”, który jest zamieszany w sprawę przekupstwa oficera amerykańskiej marynarki wojennej – podali amerykańscy urzędnicy.

W ostatnich tygodniach Biały Dom oświadczył, że spodziewa się postępów w zakresie uwalniania więźniów, jeśli będzie kontynuował łagodzenie sankcji wobec Caracas. Zniesienie sankcji ogłoszono w październiku w odpowiedzi na porozumienie rządu Wenezueli z opozycją dotyczące przeprowadzenia wyborów w 2024 r.

Czytaj także: Spotkanie skonfliktowanych prezydentów Gujany i Wenezueli

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply