Polska może uruchomić od razu ponad 2 mld euro z unijnego budżetu na uchodźców – podaje RMF FM. Według Komisji Europejskiej, pieniądze leżą i czekają”. USA przekażą z kolei blisko 48 mln dol. na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce.

Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska zapewnia, że Polska może szybko wykorzystać na rzecz uchodźców z Ukrainy ponad 2 miliardy euro. Serwis zaznacza przy tym, że „także Polska musi wykonać swoją pracę”.

Część środków to niewykorzystane fundusze z budżetu na lata 2014-2021, a część pochodzi z przekierowania funduszy, które nie zostały jeszcze zakontraktowane np. w tym roku. Według stacji, Polska miałaby zatem przejrzeć niewykorzystane fundusze i sprawdzić, które projekty można przekierować na cele związane z uchodźcami. Wiadomo też, że polski rząd musi przedstawić konkretne potrzeby, czego jeszcze nie zrobił. Zaznaczono też, ze „o całkiem nowych pieniądzach mogą zdecydować tylko kraje UE, więc polskie władze muszą zabiegać np. we Francji, w Niemczech czy w Holandii”.

 

Według RMF FM, Polska może bardzo szybko wykorzystać prawie 1,5 mld euro z Funduszu REACT-EU, pierwotnie przeznaczonego na walkę z pandemią.  1,2 mld euro z tego funduszu na 2021 roku mogłoby zostać przekierowane przez Polskę na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Z kolei z transzy na ten rok niewykorzystane zostało 183 mln euro. Dziennikarka stacji ustaliła, że pieniądze te „można wykorzystać na wsparcie szkół, przedszkoli, służby zdrowia, ale także na bezpośrednie, finansowe wsparcie uchodźców”.

W przypadku środków z unijnego budżetu na lata 2014-2020 chodzi o niewykorzystane pieniądze, które mogłyby przepaść. Przykładowo, z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozostało 420 mln euro. Polska miałaby otrzymać z tego dużą część na wsparcie w związku z napływem uchodźców. Z kolei w nowym budżecie, na lata 2021-2027, z tego Funduszu Polska dostanie 237 mln euro, które mogą zostać przeznaczone np. na wsparcie procedur azylowych.

Jak informuje z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, według stanu na 13 marca br. z polityki spójności zakontraktowanych zostało 93,6 proc. Kolejne miliardy euro moą zatem zostać przekierowane na działania związane z uchodźcami.

RMF przypomina też o środkach unijnych na lata 2021-2027, gdzie Polska ma być największym beneficjentem, a także o Krajowym Planie Odbudowy. Według stacji, KPO to 36 mld euro, zaś środki „prawdopodobnie niedługo” zostaną odblokowane przez KE.

Czytaj także: RMF: KE liczy na „szybki postęp” i odblokowanie pieniędzy z KPO dla Polski

„Polska z Funduszu Odbudowy nie wykorzystała całej puli tanich pożyczek. To także są środki do wykorzystania, którymi można w późniejszym terminie wesprzeć integrację uchodźców” – podaje RMF FM.

Wiadomo też, że najbliższy wtorek do Polski przyjedzie zespół Komisji Europejskiej, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że w piątek ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski poinformował, że USA przekażą blisko 48 mln dol. na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce. Jak na pisał na Twitterze, w ramach dodatkowej pomocy, zapowiadanej przez sekretarza stanu USA, Antony Blinkena, „środki trafią do organizacji, które wspierają Ukraińców uciekających do Polski”.

Brzezinski dołączył link do komunikatu departamentu stanu na ten temat. Informuje on, że „Stany Zjednoczone przeznaczają ponad 186 mln dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej na wsparcie przesiedleńców wewnętrznych i ponad 3 mln uchodźców” z Ukrainy. „Zapewni to dalsze wsparcie dla organizacji humanitarnych, odpowiadających na ten kryzys i uzupełni hojność krajów sąsiednich, które przyjmują i wspierają uchodźców” – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj: Prawie 2 miliony osób przekroczyło granicę Ukrainy i Polski

Czytaj także: Coraz mniej mieszkań na wynajem, coraz wyższe ceny najmu – efekt napływu uchodźców

rmf24.pl / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply