Wysłannicy Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej spotkają się w poniedziałek w Wiedniu w celu omówienia działań dążących do odprężenia zbrojeń obu krajów – informuje Tass. Na spotkanie miał zostać zaproszony także przedstawiciel Chin.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw kontroli broni Marshall Billingslea spotka się z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem w Wiedniu w Austrii w dniach 22-23 czerwca. Do wzięcia udziału w spotkaniu w sprawie ograniczenia zbrojeń miały zostać zaproszone też Chiny.

„Billingslea pojedzie do Austrii w dniach 22–23 czerwca, aby spotkać się z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem na wspólnie uzgodnione tematy związane z przyszłością kontroli zbrojeń” – poinformowała strona amerykanska. „Stany Zjednoczone wystosowały otwarte zaproszenie do Chińskiej Republiki Ludowej, aby przyłączyły się do tych dyskusji i wyraźnie podkreśliły, że wszystkie trzy kraje powinny kontynuować negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń”.

Nowa umowa o kontroli zbrojeń powinna całkowicie obejmować arsenały nuklearne Rosji i Chin, przekonywał Billingslea.

„Całkowicie zgadzam się z litewskim ministrem spraw zagranicznych. Nowa kontrola zbrojeń powinna zdecydowanie obejmować Rosję i Chiny i obejmować cały arsenał nuklearny obu tych krajów” – komentował wpis dokonany przez litewskiego ministra spraw zagranicznych Linasa Linkeviciusa.

Zobacz też: USA i Rosja rozpoczną w tym miesiącu rozmowy na temat kontroli zbrojeń nuklearnych

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wcześniej Riabkow poinformował, że wzmianka o możliwym przybyciu strony chińskiej na rozmowy wiedeńskie zdziwiła rosyjskie MSZ. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Zhao Lijian przekonywał w środę, że próby zaangażowania rządu Chin w rosyjsko-amerykańskie rozmowy na temat broni nuklearnej są absurdalne, ponieważ Waszyngton nieustannie stara się naruszać zobowiązania wynikające z obowiązującej umowy.

Według doniesień amerykańskich agencji prasowych kwestia przedłużenia rosyjsko-amerykańskiego traktatu o redukcji broni strategicznej, znana również jako Nowy START, zostanie poruszona podczas rozmów wiedeńskich.

Zobacz też: USA zaniepokojone możliwymi chińskimi testami nuklearnymi

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz