USA i Rosja uzgodniły, że w tym miesiącu rozpoczęte zostaną rozmowy dotyczące kontroli zbrojeń nuklearnych. Zaprosiły do udziału w nich także Chiny – poinformował w poniedziałek na Twitterze przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

Przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea poinformował w poniedziałek na Twitterze, że w tym miesiącu USA i Rosja rozpoczną rozmowy dotyczące kontroli strategicznych zbrojeń nuklearnych. Podkreślił, że do udziału w rozmowach zostały zaproszone także Chiny.

“Dziś ustaliliśmy z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Rjabkowem czas i miejsce negocjacji na temat broni nuklearnej w czerwcu. Zaproszone są również Chiny. Czy Chiny pojawią się i czy będą negocjować w dobrej wierze?” – napisał Billingslea na Twitterze.

Anonimowe źródło związane z administracją USA podało, że rozmowy mają rozpocząć się 22 czerwca – informuje “U.S. News”.

Jak czytamy, wielu rosyjskich urzędników jest zdania, że Chiny (jako wzrastająca potęga nuklearna) powinny uczestniczyć w negocjacjach dotyczących broni nuklearnej. Powinny także stać się częścią nowego porozumienia. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że obecne porozumienia powinny zostać przedłużone, ponieważ istnieje zbyt mało czasu by wynegocjować nową umowę.

Zobacz także: Washington Post: administracja Trumpa zastanawiała się nad przeprowadzeniem próby nuklearnej

Jedynym obowiązującym jeszcze układem pomiędzy Rosją i Chinami jest  Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START), który ogranicza liczbę amerykańskich i rosyjskich głowic bojowych, a także środków ich przenoszenia. Wygasa on w lutym przyszłego roku. Rosja proponuje przedłużenie go. Donald Trump uważa jednak, że potrzebny jest trójstronny układ z udziałem Chin.

Zbytniego zainteresowania negocjacjami nie wykazuje Pekin. W styczniu rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył, że Chiny nie zamierzają uczestniczyć w negocjacjach trójstronnych.

Zobacz także: W 2019 r. globalne nakłady na broń jądrową wzrosły do 73 mld dolarów – połowę stanowią wydatki USA

twitter.com / usnews.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply