Senator Bernie Sanders przedstawił w czwartek rezolucję blokującą sprzedaż przez USA broni do Izraela o wartości 735 milionów dolarów – podaje agencja Reutera. Jest to reakcja na konflikt między Izraelem a Palestyńczykami w Gazie.

„W chwili, gdy bomby wyprodukowane w USA niszczą Gazę i zabijają kobiety i dzieci, nie możemy po prostu pozwolić na kolejną wielką sprzedaż broni bez debaty w Kongresie” – powiedział Sanders.

Administracja prezydenta Joe Bidena zatwierdziła w tym roku możliwą sprzedaż broni do Izraela w wysokości 735 milionów dolarów. Musi to jeszcze zatwierdzić Kongres USA.

Starcia między Izraelem a Palestyńczykami wywołały apele niektórych amerykańskich parlamentarzystów o bardziej skoordynowane wysiłki USA w celu powstrzymania przemocy, w tym izraelskich nalotów, które zabiły dziesiątki cywilów, w większości Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Sanders, były rywal Bidena w prawyborach Demokratów, powiedział, że Amerykanie muszą przyjrzeć się, czy sprzedaż broni napędza konflikt między Izraelem a Palestyńczykami.

Wcześniej podobny wniosek złożyli m.in. kongresmeni Alexandra Ocasio-Cortez, Mark Pocan i Rashida Tlaib.

Jak komentuje agencja Reutera, jest mało prawdopodobne, aby wnioski te zostały przyjęte zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie, gdzie ponadpartyjne poparcie dla sprzedaży broni dla Izraela jest tradycyjnie silne.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski nalot uderzył w budynek Katarskiego Czerwonego Półksiężyca w Strefie Gazy

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz