Sąd nakazał przywrócenie do pracy pracownika sieci IKEA, zwolnionego w 2019 roku za cytowanie Biblii przy argumentowaniu sprzeciwu wobec promowania LGBT. „Sprawiedliwości staje się zadość. Dyskryminacja religijna w Polsce nie przejdzie” – komentuje prezes Ordo Iuris.

Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty nakazał przywrócenie do pracy Janusza Komendę, pracownika firmy IKEA, zwolnionego w 2019 roku za zacytowanie fragmentu Pisma Świętego i wyrażenie negatywnej opinii o postulatach ruchu LGBT na wewnętrznym forum firmy. Była to reakcja na propagowanie treści ideologicznych przez pracodawcę. Uznano, że wypowiedzenie mu umowy o pracę było bezprawne.

Przypomnijmy, że w 2019 roku władze firmy IKEA zamieściły na forum pracowniczym treści promujące postulaty organizacji LGBT. Janusz Komenda, doświadczony pracownik firmy, w reakcji na ten wpis opublikował komentarz, zawierający dwa cytaty z Biblii odnoszące się do praktyk homoseksualnych oraz własną opinię na ten temat. Kierownictwo firmy zdecydowało o rozwiązaniu z Komendą umowy o pracę, a osoby, które „polubiły” jego wpis, ukarano upomnieniem.

 

Według wyjaśnień sieci, zwolnienie pracownika miało być spowodowane rzekomym „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania przez pracodawcę”.

PRZECZYTAJ: IKEA w Polsce zwolniła sprzedawcę za cytowanie Biblii przy argumentowaniu sprzeciwu wobec promowania LGBT

Czytaj także: „Zostałem poddany niedopuszczalnej presji” – oświadczenie sprzedawcy zwolnionego z IKEI za cytowanie Biblii

Pokrzywdzonego reprezentował w postępowaniu Instytut Ordo Iuris. Jego prawnicy wskazali, że rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy było wyrażenie przez Janusza Komendę jego przywiązania do katolickiego nauczania. Uważają, że również twierdzenie o „utracie zaufania przez pracodawcę” nie znajduje potwierdzenia, ponieważ pracownik był dobrze oceniany za swoją pracę zarówno przez przełożonych, jak i przez współpracowników i klientów.

„Decyzja władz IKEA naruszyła liczne przepisy prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP, który gwarantuje wolność wyznania i art. 54 zapewniający wolność posiadania i głoszenia poglądów. Pogwałcone zostały również art. 11 ust. 3 i art. 18 ust. 3a Kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji ze względu na poglądy i wyznanie. Firma naruszyła też art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zapewnia wolność posiadania i głoszenia swoich przekonań” – czytamy w komunikacie Ordo Iuris.

Z inicjatywy Instytutu zostało zainicjowane postępowanie o naruszenie przez IKEA prawa pracy. Sąd Rejonowy w Krakowie wydał wyrok uznający zwolnienie Janusza Komendy za bezprawne. Nakazał firmie IKEA przywrócenie go na stanowisko na poprzednich warunkach zobowiązał ją do pokrycia kosztów postępowania.

Działanie pracodawcy było próbą „złamania sumienia” pracownika. Decyzja o zwolnieniu Janusza Komendy stanowi przykład dyskryminacji chrześcijan w miejscu pracy. Pokrzywdzony został bowiem zobligowany do uznawania ideologii innych osób, przy jednoczesnym zanegowaniu przez pracodawcę prawa pracownika do wyrażania własnych przekonań – zaznacza adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Decyzję sądu skomentował też na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Pracownik IKEA zwolniony za cytowanie Biblii przywrócony do pracy wyrokiem sądu pierwszej instancji. Wypowiedzenie umowy było bezprawne. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten długi bój prawny” – napisał .

„Sprawiedliwości staje się zadość. Dyskryminacja religijna w Polsce nie przejdzie” – dodał.

Ordo Iuris / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply