Trybunał Konstytucyjny zawiesił stosowanie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego wyłączającej z orzekania sędziów mianowanych przez „nową KRS” do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego . – informuje Polska Agencja Prasowa.

Trybunał wydał swoje postanowienie we wtorek na posiedzeniu niejawnym, a dzisiaj zostało ono opublikowane w Monitorze Polskim. Postanowienie zapadło większością głosów na posiedzeniu TK w pełnym składzie. Głosy odrębne złożyło trzech sędziów – Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres i Jarosław Wyrembak.

Postanowienie zostało wydane na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożony w ubiegłym tygodniu. Witek wnioskowała o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie zmian w sądownictwie.

TK uznał, że Sąd Najwyższy nie miał prawa zastosować w swojej uchwale przepisów kodeksu postępowania karnego i kodeksu postępowania cywilnego, ani nie mógł ograniczać kompetencji sędziów do orzekania. Postanowienie TK obowiązuje z mocą wsteczną, co znaczy, że orzeczenia wydane przez sędziów mianowanych przez „nową KRS” po uchwale SN z 23 stycznia są ważne.

Zgodnie z postanowieniem wstrzymano wydawanie przez SN wszelkich uchwał, które miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego opisanego we wniosku marszałek Witek TK zaplanował na 25 lutego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w swojej uchwale SN stanął na stanowisku, że nie dotyczy ona kompetencji prezydenta bądź Sejmu. W sporze tym po stronie SN stanęła Komisja Europejska, która ustami swojego rzecznika stwierdziła, że ma wątpliwości co do prawomocności Trybunału Konstytucyjnego.

Jak pisaliśmy, w ostatnich dniach zaostrzył się konflikt związany z reformą sądownictwa w Polsce. W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu projektu ustawy zwiększającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, tym samym kierując projekt do podpisu prezydenta. Po decyzji Sejmu, w czwartek wieczorem Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf na posiedzeniu trzech połączonych izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiła treść uchwały SN ws. udziału w składach sędziowskich sędziów wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Uznano, że sędziowie mianowani przez „nową KRS” nie są uprawnieni do orzekania, z wyłączeniem dotychczasowych orzeczeń. Gersdorf skierowała do SN pytanie w tej sprawie w połowie grudnia ub. roku, przy czym w poprzednią środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym ws. reformy wymiaru sprawiedliwości. Niedługo po tym prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, zapowiadane na ubiegły czwartek posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone. Mimo tego, jednak się odbyło.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: KE chce, by TSUE wstrzymał działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Kresy.pl / PAP / Polsat News / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz