Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Sejm RP przyjął w piątek po południu nowelizację ustaw regulujących funkcjonowanie polskiego systemu sądownictwa. Zmiany dotyczą m.in. zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz kompetencji niektórych organów wymiaru sprawiedliwości.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, nowelizację poparło 233 posłów. Byli to wszyscy posłowie PiS obecni na sali. Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz’15 oraz niezrzeszony Ryszard Galla – w sumie 205 posłów. Wstrzymało się od głosu 10 parlamentarzystów Konfederacji. Podczas głosowania nieobecnych było 2 posłów PiS, 4 z Koalicji Obywatelskiej, 3 z Lewicy, 2 z PSL-Kukiz’15 oraz jeden z Konfederacji.

Przed przyjęciem nowelizacji Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie jej w całości oraz przyjął 4 poprawki PiS. Nie przyjęto żadnego z 80 wniosków mniejszości.

Przegłosowane przez Sejm zmiany dotyczą m.in. praw o ustroju sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, o prokuraturze i ustawy o Sądzie Najwyższym. Najwięcej kontrowersji wzbudzają przepisy wprowadzające odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, kwestionowanie skuteczności powołania sędziego a także za działalność publiczną niezgodną z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jak pisaliśmy, część środowiska sędziowskiego propozycje nowych rozwiązań nazwała „kneblowaniem sędziów”.

Nowelizacja zwiększa też kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego oraz wprowadza właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Zmienia również procedurę wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić teraz każdy sędzia SN. W ostatecznym stopniu planowanej procedury powoływania I prezesa SN wymagana będzie obecność tylko 32 sędziów SN w razie problemu z brakiem kworum.

Z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących sądów administracyjnych ustawa wejdzie w życie po 7 dniach od ogłoszenia. Teraz nowelizacja trafi do kontrolowanego przez opozycję Senatu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej pisaliśmy, że Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o wstrzymanie prac nad tą nowelizacją i skonsultowanie jej z Komisją Wenecką.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply