Wiceszefowa Komisji Europejskiej zwróciła się do polskich władz o wstrzymanie prac nad ustawą mającą zdyscyplinować sędziów oraz o skonsultowanie tego projektu z Komisją Wenecką. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova wysłała w czwartek listy do prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera polskiego rządu. Unijna urzędniczka “zachęciła” w liście polskie władze do skonsultowania projektu ustaw sądowych z Komisją Wenecką Rady Europy. Wigand zaproponowała, by w czasie “wszystkich niezbędnych konsultacji” prace nad ustawami były wstrzymane.

Rzecznik Wigand zadeklarował gotowość Komisji Europejskiej do konstruktywnego dialogu z polskimi władzami. Jak powiedział, KE “będzie wdzięczna za informacje o intencji polskiego rządu w sprawie projektu ustawy” sądowej.

Dziennikarze poprosili wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę o skomentowanie informacji o liście Komisji Europejskiej. Kaleta zaznaczył, że nie zna listu, lecz podkreślił, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną kompetencją każdego z państw członkowskich UE. Podobnej odpowiedzi udzielił przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast. “Nie sądzę, aby nastąpiło tu jakiekolwiek wstrzymanie prac” – mówił Ast. Poseł PiS dodawał, że na list KE powinien odpowiedzieć premier Morawiecki.

Przypomnijmy, że w czwartek Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie procedowaniem przez polski parlament ustawy dyscyplinującej sędziów.

Jak pisaliśmy, przygotowana przez PiS w reakcji na niedawny wyrok TSUE ustawa zakłada m.in. zakaz dla sędziów zajmowania się różnymi aktywnościami poza salą sądową, w tym w mediach społecznościowych. Mają być też kary za np. kwestionowanie nominacji sędziowskich przez nową KRS, za co może grozić nawet wydalenie z zawodu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt znajduje się obecnie w komisji sprawiedliwości, która pracowała nad nim przez ostatnią noc. W trakcie posiedzenia przyjęto ponad 20 poprawek posłów PiS i ani jednej poprawki posłów opozycji. Poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego oraz wprowadziły właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Jednocześnie zrezygnowano z przepisu wprowadzającego odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za odmowę stosowania przepisu ustawy, której niezgodności z konstytucją lub ratyfikowaną umową międzynarodową nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply