W oświadczeniu przesłanym w czwartek radiu RMF, Komisja Europejska wyraża “zaniepokojenie” procedowaniem przez polski parlament ustawy dyscyplinującej sędziów. „Jesteśmy zaniepokojeni oświadczeniami polskich władz w sprawie działań podjętych po wyroku TSUE i planowanym przyjęciem projektu ustawy”.

Przygotowana przez PiS w reakcji na niedawny wyrok TSUE ustawa zakłada m.in. zakaz dla sędziów zajmowania się różnymi aktywnościami poza salą sądową, w tym w mediach społecznościowych. Mają być też kary za np. kwestionowanie nominacji sędziowskich przez nową KRS, za co może grozić nawet wydalenie z zawodu. Część środowiska sędziowskiego nowe rozwiązania partii rządzącej określa mianem „kneblowaniem sędziów”.

Dzisiaj rzecznik Komisji Europejskiej przesłał radiu RMF oświadczenie, w którym wyraża “zaniepokojenie” zmianami w prawie. Jak podkreśla RMF, w języku dyplomacji stwierdzenie to oznacza krytyczną opinię na temat ustawy.

“Komisja ma bardzo jasne stanowisko w sprawie ochrony sądownictwa przed ingerencją polityczną” – brzmi fragment oświadczenia. Rzecznik podkreślił także, że “pokojowe demonstracje są podstawowym prawem w całej UE” i Polacy mają prawo demonstrować.

Ustawa dyscyplinująca sędziów była dzisiaj poddana pod głosowanie w Sejmie. Opozycja miała szanse za zablokowanie jej procedowania z powodu niewielkiej frekwencji posłów partii rządzącej na czwartkowym posiedzeniu. Na sali plenarnej zabrakło aż 34 posłów Prawa i Sprawiedliwości co oznaczało, że w przypadku mobilizacji parlamentarzyści opozycji mogliby zablokować procedowanie ustawy, tak gorąco oprotestowywanej przez nich w mediach i na ulicach. Przeciw zagłosowały 193 osoby, w tym 123 posłów z Koalicji Obywatelskiej, 37 posłów Lewicy, 23 posłów PSL-Kukiz’15, 9 posłów Konfederacji i 1 poseł niezależny. Jednak opozycja przegrała bowiem PiS zdołał zebrać 201 głosów.

Ustawę skrytykowało wcześniej Biuro Analiz Sejmowych, które sporządziło w trybie pilnym opinię na temat projektu ustawy mającego umożliwić dyscyplinowanie sędziów. Opinia liczy ponad 60 stron i jest bardzo krytyczna względem inicjatywy przedstawionej niedawno przez posłów PiS. Głównym zarzutem jest to, że projekt „narusza zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / rmf24.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply