Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał we wtorek wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z wyroku wynika, że TSUE pozostawił ocenę niezależności Izby Dyscyplinarnej samemu Sądowi Najwyższemu.

Pytanie prejudycjalne w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej skierował do TSUE Sąd Najwyższy w związku z wątpliwościami, czy Izba Dyscyplinarna jest sądem niezawisłym i niezależnym, skoro jej sędziowie zostali wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, której niezależność jest kwestionowana.

TSUE stwierdził w wyroku, że to Sąd Najwyższy ma zbadać, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna i niezawisła. Jeśli uznałby, że nie jest, zgodnie z wyrokiem mógłby przestać stosować się do przepisów przewidujących przesyłanie spraw dotyczących przejścia sędziów SN w stan spoczynku do Izby Dyscyplinarnej.

Zdaniem radia RMF FM wyrok oznacza “pewien unik”, ponieważ na razie pozostawia decyzję ws. Izby Dyscyplinarnej organowi w Polsce. Jednocześnie RMF FM podało, że TSUE rozstrzygnie kwestię niezależności Izby Dyscyplinarnej w przyszłym roku w wyniku skargi KE.

Do wyroku TSUE odniósł się już prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem “Izba Dyscyplinarna SN została ukształtowana tak, by była w jak najwyższym stopniu niezależna, niepodatna na wszelkiego rodzaju wpływy: polityczne i środowiskowe”. Sprawy, w których wypowiedział się TSUE, określił mianem kwestii politycznych, które powinny być rozstrzygane w Polsce. “Trybunał europejski wtrącał się nie będzie i nie będzie ich za Polaków przesądzał, bo to są kwestie skomplikowane, związane z pewną naturą także i procesów, które przebiegają w naszym kraju od 30 lat” – powiedział Duda.

Zdaniem liberalno-lewicowej opozycji TSUE w swoim wyroku podzielił wątpliwości co do legalności Krajowej Rady Sądownictwa, która składa wnioski z rekomendacją do prezydenta o powołanie na stanowisko sędziego. Podobnego zdania jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które wezwało członków KRS do złożenia dymisji, a sędziów sądów powszechnych powołanych przez nową KRS do powstrzymania się od orzekania.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował niezależność niemieckiej prokuratury

Kresy.pl / PAP / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply