Sejm uchwalił Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o VAT obniżając czasowo stawki tego podatku na żywność, nawozy i paliwa oraz uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu. To tzw. druga tarcza antyinflacyjna.

Jak podaje Polsat News, za nowelą ustawy o podatku VAT posłowie zagłosowali niemal jednogłośnie. Za było 438 posłów, nikt nie był przeciw, zaledwie dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na żadną poprawkę zgłoszoną w drugim czytaniu.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego ustawa czasowo obniża do zera stawkę VAT na żywność i napoje (wcześniej w ramach tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej obniżoną do 5 proc.), nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolną oraz gaz.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, do 8 proc. spadnie stawka VAT na paliwa silnikowe, a do 5 proc. na energię cieplną. Nowelizacja przedłuża też czasową obniżkę stawki na energię elektryczną do 5 proc.

Zgodnie z ustawą obniżone stawki VAT mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca br. Szacowany koszt obniżki dla budżetu państwa to około 11,6 mld złotych.

Podobnie niemal jednomyślnie Sejm uchwalił w czwartek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Zagłosowało za nią 441 posłów; tylko jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa rozszerza możliwość korzystania z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz przez takich odbiorców jak placówki medyczne, oświatowe, naukowe, kulturalne, przedszkola, kościoły, jednostki organizacyjne pomocy społecznej itp. Taryfami objęte zostaną automatycznie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, w tym zakresie, w którym wykorzystują one gaz na cele mieszkaniowe. Do tej pory z taryf korzystały tylko gospodarstwa domowe.

Ustawa zabroniła także podwyższania cen i stawek taryfowych gazu do końca br. Sprzedawcy gazu objętego taryfami otrzymają rekompensaty wypłacane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Otrzyma on w 2022 roku 40 proc. środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 oraz środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Jak podawaliśmy, projekt ustawy gazowej przewidywał pomoc specjalną dla PGNiG o wartości ponad 20 mld złotych. Z doniesień Polsat News wynika, że rozwiązania te zostały także przyjęte.

Obie ustawy trafią teraz do Senatu.

Kresy.pl / Polsat News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply