Była poseł K’15 wchodzi do rządu, zajmie się m.in. integracją Ukraińców

Agnieszka Ścigaj, niegdyś związana z Kukiz’15, zostanie ministrem odpowiedzialnym m.in. za integracją uchodźców z Ukrainy. To efekt porozumienia z sejmowym kołem Polskie Sprawy, którego szefem jest posłanka Ścigaj.

Posłanka Agnieszka Ścigaj dołączy do rządu – potwierdził doniesienia medialne premier Mateusz Morawiecki. W tym samym czasie poseł Paweł Szramka poinformował, że odchodzi z koła Polskie Sprawy.

W środę premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne informacje o tym, że obóz rządzący porozumiał się z sejmowym kołem Polskie Sprawy. W związku z tym, posłanka koła Agnieszka Ścigaj (wcześniej Kukiz’15), wejdzie do rządu i otrzyma tekę ministra – członka Rady Ministrów. Ma zajmować się m.in. integracją ukraińskich uchodźców.

 

– Po wielu rozmowach programowych doszliśmy do porozumienia z kołem Polskie Sprawy – poinformował Morawiecki. – Pani poseł Agnieszka Ścigaj zajmie się w rządzie szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej w tym okresie napięć na forum Polski i międzynarodowym, związanym z falą uchodźców z Ukrainy, ale nie tylko – dodał.

Równolegle, inny poseł koła Polskie Sprawy, Paweł Szramka (wcześniej Kukiz’15) poinformował o swoim odejściu. Od teraz jest posłem niezrzeszonym. Nie podał powodów swojej decyzji. Tym samym, koło Polskie Sprawy liczy już tylko trzech posłów – poza Agnieszką Ścigaj, to Andrzej Sośnierz (Porozumienie) i Zbigniew Girzyński, obaj wybrani do Sejmu z list PiS. To minimalna liczba parlamentarzystów potrzebnych do utworzenia koła sejmowego.

Koło Polskie Sprawy powstało w kwietniu 2021 roku, z inicjatywy posłów Ścigaj, Sośnierza i Szramki.

Według dziennikarza RMF FM, Krzysztofa Berendy, poszerzenie sejmowej koalicji rządzącej o Polskie Sprawy to efekt tarć wewnętrznych w Zjednoczonej Prawicy, szczególnie między premierem Morawieckim, a ministrem sprawiedliwości i szefem Solidarnej Polski, Zbigniewem Ziobro. Berenda uważa, że liderowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, zależało na zabezpieczeniu większości w Sejmie.

Czytaj także: Kaczyński o Błaszczaku: „Zastąpi mnie pod każdym względem”

dorzeczy.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply