Rada Ministrów Ukrainy podjęła decyzję o objęciu regulacją cen podstawowych produktów żywnościowych. Regulacja ma obowiązywać do końca epidemii koronawirusa.

Jak informuje ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform, rząd Denysa Szmyhala na środowym posiedzeniu podjął decyzję o ustaleniu maksymalnej marży handlowej dla niektórych artykułów spożywczych na poziomie 10 proc.

Zgodnie z postanowieniem rządu maksymalna marża będzie obowiązywać dla następujących artykułów: kaszy gryczanej, cukru, mąki pszennej I gatunku, makaronów produkcji krajowej, mleka pasteryzowanego w folii o zawartości tłuszczu 2,5 proc., jaj kurzych kategorii C1, tuszek drobiowych oraz masła o zawartości tłuszczu 72,5 proc.

Graniczna marża handlowa ustalana jest z uwzględnieniem usług reklamowych, marketingowych i logistycznych, a także usług przygotowania, przetwarzania, pakowania i innych usług związanych ze sprzedażą końcowemu konsumentowi – pisze Ukrinform.

Maksymalna marża ma obowiązywać do końca kwarantanny wprowadzonej z związku z pandemią. Obecnie obowiązuje ona do marca, ale może zostać przedłużona. Ukraiński rząd uzasadnił wprowadzenie regulacji cen tendencją wzrostową cen na produkty spożywcze od początku 2021 roku na ukraińskim rynku wewnętrznym.

Według ukraińskiej Państwowej Służby Statystyki w ciągu miesiąca (od listopada do grudnia ub. roku) ceny kaszy gryczanej wzrosły o 23,8 proc., cukru o 34,9 proc., mąki pszennej o 15,4 proc., makaronu o 18,4 proc., mleka pasteryzowanego o 9,2 proc., jaj o 11,5 proc., tuszek drobiowych o 26,9 proc. a masła o 12,3 proc.

To nie pierwsza taka decyzja ukraińskiego rządu. 31 grudnia ub. roku rząd Szmyhala objął 10-procentową maksymalną marżą chleb i olej słonecznikowy.

Przypomnijmy, że w piątek na antenie Polsat News poseł PiS Kazimierz Smoliński mówił o zamiarze wprowadzenia regulowanych cen żywności w Polsce. Później poseł Smoliński zaczął wycofywać się ze swoich słów, twierdząc, że to jego prywatne pomysły.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe, gaz oraz nawozy. Obniżka miałaby wejść w życie od 1 lutego i obowiązywać przez 6 miesięcy. Szef rządu nazwał ją Tarczą Antyinflacyjną 2.0.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply