Morawiecki zapowiedział zerowy VAT na żywność, gaz i nawozy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. drugiej tarczy antyinflacyjnej. W jej ramach podatek VAT na żywność, gaz i nawozy ma spaść do zera.

Jak podał Polsat News, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe, gaz oraz nawozy. Obniżka miałaby wejść w życie od 1 lutego i obowiązywać przez 6 miesięcy. Szef rządu nazwał ją Tarczą Antyinflacyjną 2.0.

Morawiecki obiecywał również obniżenie VAT-u na paliwo z 23 do 8 proc. Jego zdaniem za 3-4 tygodnie ceny na stacjach benzynowych powinny być niższe o 60-70 groszy na litrze. Na obniżonym poziomie ma pozostać stawka VAT na energię elektryczną.

Według szefa rządu obniżki mają na celu obniżenie inflacji i pozostawienie w portfelach Polaków większej ilości pieniędzy. Za wzrost inflacji obwiniał głównie czynniki zewnętrzne – “rosyjskie manipulacje gazowe” oraz politykę klimatyczną UE, która przekłada się na wzrost cen energii.

Obniżkę VAT-u na nawozy Morawiecki uzasadniał tym, że ich cena może przełożyć się na wysokie ceny żywności.

Zdaniem premiera pierwsza tarcza antyinflacyjna przyczyniła się do zmniejszenia inflacji o 1-1,5 pkt proc. Tarcza 2.0 ma mieć podobny wpływ. Morawiecki powoływał się na prognozy GUS, które mówią, że inflacja osiągnie maksimum w czerwcu br. a później będzie spadać.

Szef rządu apelował, by sprawdzać w sklepach, czy przedsiębiorcy obniżą ceny po obniżce VAT-u. Zapowiadał kontrole inspekcji handlowej i UOKiK w tej kwestii.

Szacowany koszt wszystkich obniżek dla tegorocznego budżetu państwa to 15-20  mld złotych.

Na pierwszą “tarczę antyinflacyjną” wprowadzoną pod koniec listopada składało się sześć elementów. Pierwszym była obniżka cen paliw silnikowych od 20 grudnia – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw. Drugi polegał na obniżce cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.). Trzeci – zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Piąty polegał na obniżkach cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.). Piąty – obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek „tarczowy”. Ostatni – szósty – polegał na oszczędnościach w administracji i budżecie.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w Polsce najwyższa w tym stuleciu

Kresy.pl / polsatnews.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply