Służba podatkowa Uzbekistanu prowadzi kampanię walki z oszustwami w rozliczaniu się z podatku od towarów i usług.

Państwowym Komitet Podatkowy Uzbekistanu podał, że w wyniku kontroli ujawniono 7990 przedsiębiorstw, które miały dopuścić się machinacji podatkowych. Jak podała służba prasowa Komitetu cytowana przez agencję Fergana News, 35 proc. z tych przedsiębiorstw działa w sektorze budowlanym, 25 proc. w sektorze handlu, 18 proc. w przemyśle wytwórczym, 14 proc. w sektorze usług, a 8 proc. w innych sektorach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Tylko w okresie po 21 lutego Komitet zakończył audyt finansów w 2534 przedsiębiorstwach w całym kraju. Kontrole zostały przeprowadzenia w celu wyjaśnienia nieuzasadnionego zwrotu podatku VAT na sumę 534,6 mld sumów (50,6 mln dol.). W wyniku przeprowadzonych działań kontrolnych uzbeccy urzędnicy wykazali, że fikcyjne umowy zawarto w 2392 spośród tych firm na łączną kwotę 498,9 mld sumów to 47 mln dol.

Wobec 80 firm już wszczęto procedurę doraźnego odzyskiwania środków finansowych uprzednio przez nie wyłudzonych na sumę 534,6 mld sumów (50,6 mln dol.)

W 118 kontrolowanych firmach ujawniono natomiast inne naruszenia podatkowe w wyniku których zwrotowi ma podlegać łączna kwota 5,3 mld sumów (500 tys. dol.)

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działania kontrolne służby podatkowej Uzbekistanu nie wszystkim się spodobały. Francuskie stowarzyszenie „Prawa Człowieka w Azji Centralnej” skrytykowało działania uzbeckich urzędników jako prowadzące do upadku prywatnych przedsiębiorstw poprzez zamrażanie środków finansowych na ich kontach.

Czytaj także: Uzbekistan będzie inwestować w transport publiczny

fergana.news/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz