Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew konstatując niedorozwój transportu publicznego polecił wydzielić dodatkowe środki na jego rozwój.

Portal Uzreport przytoczył wyniki badania socjologicznego z którego wynika, że tylko 22 proc. mieszkańców Uzbekistanu wybiera środki transportu publicznego dla przemieszczania się po rozległym kraju. Liczba autobusów na 100 tys. mieszkańców pozostaje na niskim poziomie 24 na 100 tys. mieszkańców, choć w wilajetach surchardarinskim, kaszdarynskim i namanganskim wskaźnik ten wynosi tylko 15. W dodatku spora część taboru jest przestarzała, wiele autobusów przekroczyło już swoje okresy eksploatacyjne – twierdzi portal. Na poniedziałkowym spotkaniu z rządem Mirzijojew ogłosił konieczność rozwoju transportu publicznego.

Prezydent wydał polecenie ministrowi transportu oraz ministrowi finansów aby wydzielili środki finansowe oraz przygotowali mechanizm wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw oferujących usługi transportowe na skalę lokalną, wewnątrz poszczególnych rejonów. Mechanizm ten ma zostać przetestowany już w przyszłym roku na razie na skalę jednego rejonu w każdym z 13 regionów kraju.

Mechanizm zakłada gwarantowanie pożyczek dla przedsiębiorstw transportowych przez uzbecki bank centralny. Pożyczki te miałyby służyć firmom na powiększanie ich taboru. Część pożyczki mogłaby być nawet refundowana przez rządowy fundusz.

Dodatkowo przedmiotem zainteresowania władz ma być także rozwój transportu miejskiego w 30 miastach. W tym kontekście wymieniono Samarkandę – jedną z największych atrakcji turystycznych Uzbekistanu.

“Przez wiele lat brakowało naukowego podejścia do zagadnień transportu i logistyki. Brak intelektualnego zaplecza jest najpoważniejszym problemem” – powiedział Mirzijojew, który postanowił, że w ramach programu odbudowy transportu publicznego zaangażowani zostaną wykładowcy i studenci krajowej uczelni logistycznej.

Czytaj także: Prezydent Uzbekistanu dał policjantom pół roku na schudnięcie

uzreport.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply