Grecja rozważa możliwość umieszczenia baterii przeciwrakietowych Patriot na terytorium Arabii Saudyjskiej, aby pomóc Saudyjczykom we wzmocnieniu obrony przed atakami rakietowymi na infrastrukturę krytyczną kraju, głównie ze strony wspieranych przez Iran sił Huti w Jemenie.

Przemawiając przed Komisją Stosunków Zagranicznych i Obrony w greckim parlamencie, minister spraw zagranicznych Nikos Dendias powiedział, że oba kraje mogą być bliskie podpisania umowy o statusie sił zbrojnych, która pozwoli greckiemu personelowi wojskowemu stacjonować w Arabii Saudyjskiej tak długo, jak systemy Patriot pozostaną w kraju – poinformował we wtorek portal „Arab News”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7472.32 PLN    (33.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podkreślił, że baterie Patriot to systemy obronne, nie zaś ofensywne. Wyraził gotowość do szybkiego podpisania grecko-saudyjskiej umowy w opisywanym zakresie.

Zobacz także: WSJ: USA wycofują systemy przeciwrakietowe z Arabii Saudyjskiej

W styczniu 2020 roku Dendias rozmawiał o transporcie Patriotów i wzmocnieniu dwustronnych więzi obronnych ze swoim saudyjskim odpowiednikiem księciem Faisalem bin Farhanem. Rozmowy miały miejsce w czasie wizyty saudyjskiego księcia w Atenach.

Proces opóźnił się na skutek pandemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Grecja i Turcja wznowiły rozmowy dotyczące sporów na Morzu Śródziemnym

Portal „Arab News” podkreśla, że asertywna polityka Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego zmusiła Grecję do aktywnej współpracy dyplomatycznej i militarnej z krajami arabskimi, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W listopadzie Grecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały traktat o współpracy obronnej. Oba kraje przeprowadziły także wspólne ćwiczenia wojskowe.

Zobacz także: Turcja przedłuży prace okrętu Oruc Reis na spornej części Morza Śródziemnego

arabnews.com / greekcitytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz