Grecja rozważa możliwość umieszczenia baterii przeciwrakietowych Patriot na terytorium Arabii Saudyjskiej, aby pomóc Saudyjczykom we wzmocnieniu obrony przed atakami rakietowymi na infrastrukturę krytyczną kraju, głównie ze strony wspieranych przez Iran sił Huti w Jemenie.

Przemawiając przed Komisją Stosunków Zagranicznych i Obrony w greckim parlamencie, minister spraw zagranicznych Nikos Dendias powiedział, że oba kraje mogą być bliskie podpisania umowy o statusie sił zbrojnych, która pozwoli greckiemu personelowi wojskowemu stacjonować w Arabii Saudyjskiej tak długo, jak systemy Patriot pozostaną w kraju – poinformował we wtorek portal „Arab News”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Podkreślił, że baterie Patriot to systemy obronne, nie zaś ofensywne. Wyraził gotowość do szybkiego podpisania grecko-saudyjskiej umowy w opisywanym zakresie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: WSJ: USA wycofują systemy przeciwrakietowe z Arabii Saudyjskiej

W styczniu 2020 roku Dendias rozmawiał o transporcie Patriotów i wzmocnieniu dwustronnych więzi obronnych ze swoim saudyjskim odpowiednikiem księciem Faisalem bin Farhanem. Rozmowy miały miejsce w czasie wizyty saudyjskiego księcia w Atenach.

Proces opóźnił się na skutek pandemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Grecja i Turcja wznowiły rozmowy dotyczące sporów na Morzu Śródziemnym

Portal „Arab News” podkreśla, że asertywna polityka Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego zmusiła Grecję do aktywnej współpracy dyplomatycznej i militarnej z krajami arabskimi, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W listopadzie Grecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały traktat o współpracy obronnej. Oba kraje przeprowadziły także wspólne ćwiczenia wojskowe.

Zobacz także: Turcja przedłuży prace okrętu Oruc Reis na spornej części Morza Śródziemnego

arabnews.com / greekcitytimes.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz