W głosowaniu Sejm przyjął ustawę dotyczącą rozwiązań związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także obniżenia uposażeń parlamentarzystów. Przyjęto też ustawę zakładającą, że cała Polska ma stać się specjalną strefą ekonomiczną

W czwartek późnym wieczorem posłowie przegłosowali szereg ustaw, w tym głośną w ostatnim czasie kwestię rozwiązań obniżających pensje parlamentarzystów. Projekt, będący realizacją zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zakłada zakładającym obniżenie uposażeń posłów i senatorów o 20 proc.Podczas głosowania przyjęto również rozwiązania dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów (PiS oraz WiS, a także część posłów niezrzeszonych, m.in. Robert Winnicki i Jan Klawiter), przeciwko było 190 (zdecydowana większość opozycji, PO-N-PSL-UED, a także zdecydowana większość K’15), a od głosu wstrzymało się 4 posłów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ramach CPK, w środku Polski, między Łodzią a Warszawą, ma powstać multimodalny węzeł transportowy, którego trzonem ma być nowe lotnisko. Według projektu, ma się ono stać jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Jego budowa ma się przyczynić do rozbudowy sieci kolejowej i przemodelowania systemu transportowego.

Jako lokalizację CPK wskazuje się Stanisławów w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego, blisko trasy wylotowej stolicy przy autostradzie A2, w odległości około 40 km od Warszawy. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

Plany dotyczące powołania CPK krytykowała część opozycji. Poseł Maciej Masłowski z Kukiz 15 zwracał uwagę na zawrotne tempo prac nad ustawą. – Chcemy rozmawiać o tej inwestycji, ale nie w takim trybie – mówił poseł K;15. W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Żmijan z PO. Z kolei Andrzej Halicki z Platformy nazwał inwestycję gigantomanią, która jego zdaniem zakłada wywłaszczanie ludzi. Sejm odrzucił poprawki autorstwa PO dotyczące m.in. uprawnień pełnomocnika rządu ds. CPK.

W głosowaniu przyjęto też ustawę zakładającą, że cała Polska ma stać się specjalną strefą ekonomiczną. Chodzi o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji, która zakłada zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całej Polski. Rozwiązanie to ma zastąpić dotychczasowy system zwolnień podatkowych, zgodnie z którym ulgi działały w 14 osobnych strefach ekonomicznych. Zgodnie z projektem, mają one zostać scalone w jedną całość. Za przyjęciem tych rozwiązań głosowało 274 posłów (PiS, WiS, a także Nowoczesna i PSL oraz większość posłów niezrzeszonych), przeciw było 133 (PO, a także posłowie niezrzeszeni Jacek Wilk i Robert Winnicki). Od głosu wstrzymało się 28, w tym większość Kukiz’15.

Hodges chwali CPK

Według Bena Hodgesa, byłego dowódcy wojsk lądowych USA w Europie, Centralny Port Komunikacyjny w Polsce znacząco ułatwiałby szybki przerzut wojsk, co przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa w regionie oraz utrzymania tzw. korytarza suwalskiego. Jego zdaniem, amerykańskie zdolności logistyczne w tym rejonie powinny zostać zwiększone.

– Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO i co ma na myśli Unia Europejska w dyskusjach o mobilności wojsk. Patrzę na CPK również ze względu na jego wojskową użyteczność dla wszystkich Europejczyków. (…) Gdy tylko usłyszałem o CPK, pomyślałem: to byłoby pomocne także ze względów bezpieczeństwa – uważa Hodges. – To jest to, czego potrzebuje Sojusz, czego potrzebuje Europa – nie tylko dla korzyści komercyjnych i krajowych, ale i dla poprawy bezpieczeństwa. (…) Urzeczywistnienie tego pomysłu pomogłoby nam poruszać się tak szybko jak siły Federacji Rosyjskiej lub szybciej, co (jest) istotne dla zapobiegania kryzysom i dla odstraszania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Zamierzamy też zarekomendować rozmieszczenie w regionie amerykańskich środków obrony powietrznej krótkiego zasięgu, jak i zachęcić sojuszników do wzmacniania obrony balistycznej – dodał Hodges. Jego zdaniem, amerykańska obrona powietrzna krótkiego zasięgu mogłaby być używana na przykład do zestrzeliwania rosyjskich bezzałogowców, „co szczególnie ważne dla krajów bałtyckich”.

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

Sejm przyjął ustawy dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego i specjalnej strefy ekonomicznej
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz