W sprawie ustawy 447 mamy do czynienia z absolutną zmową milczenia. To obciąża całą polską klasę polityczną, która milczała i milczy w tej sprawie bojąc się twardego dialogu ze stroną amerykańską w kontekście przeciwstawiania się lobby izraelskiemu w USA. Polska dyplomacja torpedowała wysiłki Polonii w USA, która chciała zablokować tę ustawę – mówi poseł Robert Winnicki.

W rozmowie z portalem Kresy.pl, poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego zwraca uwagę na zmowę milczenia polskiej klasy politycznej ws. JUST Act 447.

– W sprawie ustawy 447 mamy do czynienia z absolutną zmową milczenia – powiedział Winnicki, dodając, że poza nim spośród posłów w sprawie tej ustawy interweniował w zasadzie tylko poseł Jacek Wilk, który wysłał do Donalda Trumpa list podpisany przez czterech polskich parlamentarzystów. Dotarł on jednak do Białego Domu już po podpisaniu ustawy 447 przez prezydenta USA.

Przypomnijmy, że w środę 9. maja prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Winnicki wyjaśnia, z czego jego zdaniem wynika milczenie w sprawie JUST Act 447:

– To obciąża całą polską klasę polityczną, która milczała i milczy w tej sprawie bojąc się konfrontacji, twardego dialogu ze stroną amerykańską w kontekście przeciwstawiania się lobby izraelskiemu czy lobby żydowskiemu w Stanach Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Ruchu Narodowego o ustawie 447: Mamy do czynienia z gangiem wyłudzaczy

Poseł uważa, że takie milczenie jest czymś absolutnie skandalicznym. – Podnosiłem to nawet w czwartek z mównicy sejmowej, co wywołało ogromne wzburzenie, zwłaszcza wśród posłów PO, a zarazem milczące wzruszanie ramionami ze strony PiS. To było głuche milczenie polskiej klasy politycznej.

Winnicki zaznacza, że „polska dyplomacja torpedowała wysiłki Polonii w USA, która chciała zablokować tę ustawę”. – Pacyfikowano w tym zakresie Polonię amerykańską. Co więcej, z informacji przekazanych przez pana Jacka Marczyńskiego, dyrektora stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Wirginii wynika, że również z Białego Domu otrzymano informację, że polska dyplomacja nie zabiegała o to, by ustawa 447 nie została przyjęta.

Przeczytaj: Winnicki: Rząd nie zabiegał o wycofanie się USA z ustawy 447

Zdaniem szefa RN, z jednej strony nie jest to nowość, gdyż mamy do czynienia z kontynuacją wieloletniej polityki. Przypomina, że naciski na Polskę ws. domniemanego mienia pożydowskiego trwają od lat i w zasadzie nie są już żadną tajemnicą. Zaznacza, że MSZ sam napisał o tym w odpowiedzi na jego interpelację, w styczniu br. i teraz, choć wciąż jest to swoisty temat tabu, to nikt nie może temu zaprzeczyć.

PRZECZYTAJ: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela

-MSZ potwierdził, że te roszczenia i naciski ze strony administracji amerykańskiej i izraelskiej po pierwsze mają miejsce, a po drugie, że są powiązane z – jak to eufemistycznie ujęto – możliwością pogorszenia się wizerunku Polski na świecie. Czyli, krótko mówiąc, z szantażem, dotyczącym regularnego zniesławiania, z czym mamy do czynienia w ostatnich miesiącach – mówi Winnicki.

– Pookrągłostołowa klasa polityczna, czyli PiS, PO, Nowoczesna, lewica itd., jest absolutnie sparaliżowana w tym zakresie – zaznacza poseł. – Paraliżuje ją brak wyobraźni odnośnie alternatyw działania na tym odcinku. Ich jedynym pomysłem jest obłaskawianie strony ewidentnie agresywnej.

Winnicki przewiduje, że ustawa JUST Act 447 będzie kontynuacją nacisków amerykańskich na realizację roszczeń żydowskich w Polsce, ale z większą mocą. – Na co w takim razie liczą rządzący? Nie mam pojęcia. Prawdopodobnie na to, że uda im się ten nacisk jakoś w części realizować albo neutralizować. W każdym razie, sytuacja nie jest dobra.

Winnicki o wyjściu USA z JCPOA

Poseł Winnicki odniósł się także do wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA), co nastąpiło tej samej doby, co podpisanie przez Trumpa ustawy 447. – To ewidentny znak, że lobby izraelskie/żydowskie jest dziś w Waszyngtonie prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. To fatalny sygnał dla sytuacji na Bliskim Wschodzie, czego szybko staliśmy się świadkami, gdy Izrael niemal natychmiast dokonał ataku na cele irańskie w Syrii.

Szef RN przypuszcza, że premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas swojej wizyty w Moskwie prawdopodobnie uzyskał milczenie Władimira Putina i Rosji w tej kwestii, a z drugiej strony – uzyskał pełne wsparcie Trumpa dla ataku na Syrię. Jego zdaniem, wyjście USA z JCPOA to fatalna informacja dla bezpieczeństwa międzynarodowego, a zarazem osłabienia czy wręcz zniszczenia ostatniego silnego geopolitycznego przeciwnika Izraela na Bliskim Wschodzie, czyli Iranu. – Po zniszczeniu Syrii i Iraku, tylko Iran pozostał jako licząca się siła, przeciwstawiająca się Izraelowi w regionie.

Winnicki zwraca uwagę, że jest to niekorzystna sytuacja dla polski, gdyż amerykańskie sankcje mogą dotknąć polskich firm. – My powinniśmy z Iranem jak najszerzej współpracować. Teheran po pierwsze jest na tę współpracę otwarty, postrzega polski kapitał za bezpieczniejszy niż kapitał zachodni, a ponadto, w kontekście dywersyfikacji źródeł energii, Iran jest potężnym dostawcą ropy, której wielki transport dotarł niedawno do Polski. To też otwierający się rynek 80 mln konsumentów, nastawiony zwłaszcza na odbiór produktów rolnych, a to wielka szansa dla polskiego rolnictwa.

Przeczytaj: „Musimy zyskać pole manewru”. Winnicki za zacieśnianiem relacji z Chinami i Iranem

– Stąd wystosowałem apel do premiera Morawieckiego, by iść swoją drogą w sprawie Bliskiego Wschodu. Absolutnie nie można popierać tej wojennej retoryki USA i Izraela. Należy starać się budować jak najlepsze i jak najbliższe relacje z Iranem, zwłaszcza pod względem gospodarczym.

9 maja 2018 roku Polska ostatecznie przegrała II Wojnę Światową. Jak inaczej to nazwać? Ustawa 447 oznacza bowiem, że Polacy będą musieli zapłacić Żydom 300 mld dolarów za to, że w czasie II Wojny Światowej Niemcy ich mordowalimówił publicysta Stanisław Michalkiewicz w rozmowie z Pch24.pl. Publicysta zwrócił także uwagę na bierność polskiego rządu podczas prac legislacyjnych nad ustawą w USA a także przemilczanie tej sprawy w „największych ośrodkach opiniotwórczych”.

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Jak zwykle, trafna diagnoza obecnego, żałosnego stanu rzeczy. Tu właśnie widać, jaki wydźwięk ma sformułowanie “polska dyplomacja”. Odnośnie postawy polskojęzycznego sejmu, i tak dobrze, że ten nie rechotał, jak w przypadku Leppera, a p. Robert nie został “zatupany i wybuczany”.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano No właśnie ,Leppera ,którego wybuczano,wytupano,wyśmiano i nazwano fantastą.Bo mówił o lądowaniu Talibów w Klewkach.Teraz takim cudakiem mówiącym “nieprawdę” jest “lamentujący” poseł Winnicki.Ciekawe ,czy w przyszłości ,będą rozliczenia z przeszłości ?