Szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki poinformował w czwartek na Twitterze, że rząd nie zabiegał o wycofanie się z ustawy dotyczącej żydowskich roszczeń wobec Polski.

Robert Winnicki przypomniał, że Trump podpisał ustawę 447, która zobowiązuje rząd USA do wspierania roszczeń majątkowych organizacji żydowskich wobec Polski. Poseł Ruchu Narodowego napisał: Dzwonią do mnie Polacy ze Stanów, i mówią, że z Białego Domu otrzymali informacje iż polski rząd nie zabiegał (!) o nieprzyjmowanie ustawy.

Winnicki zauważa, że otrzymane informacje zgadzają się z innymi faktami w tej sprawie. Przypomniał, że Gowin i inni przedstawiciele rządu w trakcie wizyt w USA bagatelizowali ustawę zamiast ją zwalczać. Wskazał przy tym, że przez pół roku jedynie Ruch Narodowy poruszał ten tema z mównicy sejmowej.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Ruchu Narodowego o ustawie 447: Mamy do czynienia z gangiem wyłudzaczy

Jak źródło swoich informacji Winnicki wskazał Jacka Marczyńskiego – dyrektora stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Wirginii, jednego z organizatorów akcji na Kapitolu docierania do biur senatorów z protestem przeciwko ustawie wymuszającej na Polsce oddawanie mienia bezspadkowego organizacjom żydowskim.

Przypomnijmy, że w środę 9. maja prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Kresy.pl / twitter.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Nie zabiegał Panie Robercie bo to jest polski rząd jedynie z nazwy. Równie dobrze mogli by przenieść się do Tel-Awiwu i poza lokalizacją nie było by istotnej różnicy. Ta garstka Polaków, która się ostała przy władzy jest za słaba a po części i sprzedajna aby reprezentować polską rację stanu.