Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS) potwierdziły pojawienie się na sztucznej wyspie na archipelagu Spratly chińskiego samolotu wojskowego, zidentyfikowanego jako Shaanxi Y-8.

Zdjęcia satelitarne pokazywały sztuczną wyspę stworzoną przez Chiny na bazie rafy Subi położonej na archipelagu Spratly . Obecnie wyspa liczy niemal 4 kilometry kwadratowe, a Pekin postawił na niej bazę wojskową, port i lądowisko o długości 3000 metrów. Do terytorium swoje roszczenia zgłaszają Tajwan, Wietnam i Filipiny.

Shaanxi Y-8 którego zidentyfikowano na zdjęciach archipelagu Spratly to chiński samolot transportowy oparty na rosyjskim Antonowu An-12. Shaanxi Y-8 mogą być używane do prowadzenia patroli morskich.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykański admirał: Chiny zakładają i rozbudowują bazy wojskowe na tzw. sztucznych wyspach [+FOTO]

Pojawienie się Y-8 na rafie Subi jest trzecim tego rodzaju ujawnionym przypadkiem na archipelagu Spratly. Pierwszym, według CSIS, miał być chiński samolot patrolowy marynarki wojennej, prawdopodobnie również Y-8, który wylądował na innej wyspie archipelagu – Fiery Cross – w kwietniu 2016 r., a w styczniu 2018 roku na wyspie Mischief miały wylądować dwa samoloty transportowe Xian Y-7.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

2 maja stacja CNBC, powołując się na amerykańskie źródła wywiadowcze, podało, że Chiny rozmieściły rakietowe pociski przeciwlotnicze YJ-12B i systemy pocisków rakietowych HQ-9B na każdej z wysp w ramach ćwiczeń wojskowych, które odbyły się w kwietniu.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny rozbudowują sztuczne wyspy w zawrotnym tempie [+FOTO]

Według CSIS, ostatnie chińskie budowy na wyspach archipelagu Spratly powtarzają „wzorzec ustalony wcześniej” na pobliskich wyspach Parcelskich.

Dziennik Asia Times wskazuje, że coraz śmielsze zachowania Chin na Morzu Południowochińskim sprawiają, że kraje takie jak Stany Zjednoczone, Indie, Japonia, Australia i Francja zwiększają współpracę morską w tym regionie świata.

Kresy.pl / atimes.com

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz