Sejm RP przyjął w piątek uchwałę, w której domaga się od Rosji zwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z powodów politycznych.

Projekt uchwały został zgłoszony przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Sprawozdawca projektu poseł Andrzej Halicki chciał, by uchwała została przyjęta przez aklamację. Sprzeciwił się temu poseł Janusz Sanocki (niezrzeszony). W głosowaniu uchwałę poparło 410 posłów, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

W uchwale zaapelowano do Rosji o “zwolnienie wszystkich obywateli Ukrainy przetrzymywanych z przyczyn politycznych w rosyjskich aresztach i więzieniach”. Podkreślono, że „uwolnienia prześladowanych ze względów politycznych oczekują miliony przedstawicieli demokratycznego świata”.

W treści uchwały wspomniano o reżyserze Ołehu Sencowie, skazanym w Rosji na 20 lat kolonii karnej z paragrafu za terroryzm, który w maju ogłosił bezterminową głodówkę żądając uwolnienia 64 ukraińskich więźniów politycznych. Posłowie zażądali jego uwolnienia i wyrazili obawę o stan jego zdrowia. Wymieniono także Ołeksandra Kołczenkę, skazanego wraz z Sencowem na 10 lat więzienia, który przyłączył się do głodówki oraz Romana Suszczenkę, korespondenta agencji Ukrinform, ostatnio skazanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa.

Podobną uchwałę przyjął w czwartek Europarlament. Potępiono w niej łamanie praw człowieka w Rosji i zażądano zwolnienia z więzień Sencowa i ponad 70 obywateli rosyjskich.

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, zwolennik Euromajdanu i przynależności Krymu do Ukrainy. Został aresztowany w maju 2014 roku przez rosyjskie służby pod zarzutem organizowania grupy, która planowała przeprowadzanie na półwyspie zamachów terrorystycznych. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej. Zdaniem jego obrońców zeznania wobec Sencowa zostały wymuszone torturami. Według organizacji praw człowieka jest on więźniem politycznym. W maju br. Sencow ogłosił bezterminową głodówkę domagając się wypuszczenia z rosyjskich więzień 64 obywateli Ukrainy, którzy mieli tam trafić z powodów politycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: rękoczyny na sali obrad parlamentu [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    A może ,niech sejm polski upomni się o Mateusza Piskorskiego, obywatela polskiego ? Lub jeżeli tak kocha Ukraińców ,to niech spyta co z uwięzioną Nadią S. ,której umożliwił wzięcie udziału w obradach sejmu a także wystąpienie z trybuny sejmowej?