Roman Suszczenko został zatrzymany w 2016 roku w Rosji pod zarzutem szpiegostwa. Sąd w Moskwie skazał go na 12 lat pozbawienia wolności.

Sąd w Moskwie uznał w poniedziałek ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenkę winnym szpiegostwa i skazał go na 12 lat kolonii karnej o surowym reżimie.

Proces Suszczenki odbywał się w trybie niejawnym, toteż sąd ogłosił jedynie początek i koniec wyroku.

Suszczenko był korespondentem ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform we Francji. Zatrzymano go w Moskwie we wrześniu 2016 roku, kiedy przyjechał do Rosji odwiedzić krewnych. W październiku 2016 Federalna Służba Bezpieczeństwa wysunęła wobec niego zarzuty o szpiegostwo.

FSB twierdziła, że Suszczenko jest pułkownikiem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Ukraiński wywiad wojskowy nazwał tę informację „fejkiem”. Według Rosjan Suszczenko zbierał tajne dane na temat rosyjskich sił zbrojnych. Sam dziennikarz nie przyznawał się do winy.

W lutym 2018 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził gotowość wymiany Suszczenki i inych Ukraińców trzymanych w rosyjskich aresztach na rosyjskich jeńców wojennych, ale nic to nie dało.

Adwokat skazanego już złożył apelację od wyroku moskiewskiego sądu. Jego zdaniem Suszczenko w swoich działaniach nie wykroczył poza ramy działalności dziennikarskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uderzyła w rosyjską agencję informacyjną

Kresy.pl / Hromadske / RIA Nowosti
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz