Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uderzyła w rosyjską agencję informacyjną

Ukraińscy śledczy twierdzą, że wpadli na trop siatki medialnej zaangażowanej w „hybrydową wojnę informacyjną” przeciw Ukrainie. Szefowi RIA Nowosti Ukraina postawiono zarzut zdrady państwowej.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła we wtorek przeszukania w kijowskich biurach rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti oraz kanału telewizyjnego RT a także w miejscach zamieszkania ich pracowników. Fakt przeszukań potwierdziła rzeczniczka prasowa SBU Ołena Hitłanska. Funkcjonariusze zatrzymali także dyrektora ukraińskiej filii RIA Nowosti Kyryła Wyszynskiego.

Hitłanska poinformowała także na Facebooku, że SBU wraz z ukraińską prokuraturą wpadła na trop „działalności siatki struktur medialnych kontrolowanych przez Rosyjską Federację”. Ukraińscy śledczy mieli zdobyć dowody na wykorzystywanie tych struktur przez Rosję w „hybrydowej informacyjnej wojnie przeciw Ukrainie”.

Później SBU poinformowała, że Wyszynskiemu, który jest obywatelem Ukrainy, postawiono zarzuty zdrady państwowej. Funkcjonariusze SBU mieli ustalić, że wiosną 2014 roku Wyszynski wyjechał na Krym z zadaniem otrzymanym od rosyjskiej grupy medialnej „Rosja dzisiaj” brania udziału w „propagandowych akcjach mających na celu popieranie aneksji i włączenia półwyspu do Rosji”. Za swoje zasługi Wyszynski miał m.in. otrzymać potajemnie od Władimira Putina medal „Za zasługi dla Ojczyzny”. SBU opublikowała zdjęcia medali i dyplomów, które Wyszynski miał dostać od Rosjan.

SBU pokazała także schemat ukrytego finansowania ukraińskich przedsiębiorstw Wyszynskiego przez „Rosję dzisiaj”.

Uderzenie w ukraińską filię RIA Nowosti zostało nazwane przez Kreml „skandalicznym”. Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że jeśli okaże się, że działania ukraińskich służb są „w jakiś sposób związane z profesjonalną działalnością tych mediów, będzie to oburzające i skandaliczne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy deputowani oburzeni pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej. „To element wojny hybrydowej”

Kresy.pl / AFP / Ukrainska Prawda / ssu.gov.ua / RIA Nowosti
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz