Spotkanie Trump-Kim zagrożone? Korea Północna odwołuje jutrzejsze rozmowy

Korea Północna odebrała amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe „Max Thunder” jako wrogi akt i odwołała rozmowy z Koreą Południową. Pod znakiem zapytania stoi także szczyt Trump-Kim Dzong Un.

Władze Korei Północnej zagroziły odwołaniem zaplanowanego na 12. czerwca spotkania między Kim Dzong Unem a Donaldem Trumpem w Singapurze. – podała Polska Agencja Prasowa powołując się na państwową północnokoreańską agencję informacyjną KCNA. Pjongjangowi nie spodobały się manewry sił powietrznych USA i Korei Południowej „Max Thunder”. Północnokoreańska agencja uznała je za przygotowanie do inwazji i prowokację.

Koreańczycy z Północy oświadczyli także, że w tej sytuacji nie mają wyjścia i muszą „zawiesić” planowane na środę rozmowy na wysokim szczeblu w Panmundżomie. Celem spotkania miało być omówienie wdrożenia deklaracji wypracowanej na kwietniowym szczycie przywódców obu Korei – Kim Dzong Una i Mun Dze Ina.

Podczas historycznego szczytu, który odbył się 27. kwietnia br. w Panmundżomie, miejscowości w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej, na granicy obu państw, przywódcy Korei Północnej i Południowej oświadczyli, że zobowiązują się do zaprzestania wszelkich aktów wrogości miedzy krajami i będą dążyć do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zapowiedzieli także, że będą dążyć do formalnego zakończenia wojny z lat 1950-1953.

Efektem szczytu była także poprawa relacji między Koreą Północną i USA, skutkująca m.in. uwolnieniem przez Pjongjang trzech amerykańskich więźniów i ustaleniem miejsca i terminu szczytu Trump-Kim.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne manewry „Max Thunder” trwały dwa tygodnie i brało w nich udział ponad 100 samolotów USA i Korei Południowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: gramy z Koreą Północną trudną partię pokera

Kresy.pl / PAP / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz