Ukraińscy deputowani oburzeni pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej. „To element wojny hybrydowej”

Ukraińscy deputowani są oburzeni planami postawienia w Toruniu wielkiego pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Ich zdaniem, inicjatywa ta ma jawnie prowokacyjny charakter i jest elementem wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie.

Deputowani Mykoła Kniażycki i Oksana Jurynec, współprzewodniczący ukraińskiej grupy ds. relacji międzyparlamentarnych z Polską wydali oświadczenie, w którym krytycznie odnieśli się do informacji nt. pomnika ofiar rzezi wołyńskiej, który miałby stanąć w Toruniu. Jak informowaliśmy wcześniej, prawdopodobnie na terenie należącym do zakonu redemptorystów.

Ich zdaniem, inicjatywa „postawienia skandalicznego pomnika” w toruńskim, planowanym Narodowym Parku Pamięci to „świadoma polityczna prowokacja, która ma na celu poniżenie godności Ukraińców, pogłębienie różnic i ostateczne zniszczenie pozytywnych rezultatów pojednania” między narodami polskim i ukraińskim, „do którego nawoływał papież Jan Paweł II”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Jesteśmy szczególnie oburzeni jawnie prowokacyjnym charakterem tej inicjatywy – piszą znani ukraińscy deputowani. Jak twierdzą, kilka tygodni temu toruński instytut Pamięć i Tożsamość zaproponował uhonorowanie Ukraińców, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Polaków przed UPA. – Teraz stało się jasne, że ta rzekomo szlachetna inicjatywa ma na celu przykrycie postawienia wspomnianego pomnika.

Zdaniem Kniażyckiego i Jurynec, działania te są elementem wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie:

– Dla nas jest oczywiste, że takie inicjatywy są elementem wojny hybrydowej przeciw Ukrainie i całemu ukraińskiemu narodowi, którą od lat prowadzą w Polsce siły ukrainofobiczne i rosyjska V kolumna.

Ukraińscy deputowani zwrócili się do wszystkich decydentów, w tym do nuncjuszy apostolskich w Polsce i na Ukrainie, do przeciwstawienia się budowie pomnika w Toruniu. Przypomnieli też, że wcześniej postawienia pomnika w takiej formie odmówiły m.in. władze Jeleniej Góry, tłumacząc to jego skandaliczną formą.

Deputowani Mykoła Kniażycki z Frontu Ludowego, partii byłego premiera Arsenija Jaceniuka i Oksana Jurynec z Bloku Petra Poroszenki wcześniej opracowali projekt chwały ukraińskiego parlamentu ws. ataków na polskie placówki dyplomatyczne. Stwierdzono w nim, że to Rosja „oraz jej agentura na Ukrainie i w Polsce” próbują „zasiać wrogość i rozbrat między bratnimi narodami ukraińskim i polskim”.

14-metrowym monumentem „Rzeź Wołyńska”, przechowywanym obecnie w częściach w Gliwicach, zainteresował się ojciec Tadeusz Rydzyk. Pomnik może stanąć w Porcie Drzewnym w Toruniu, gdzie na należących do zakonu redemptorystów terenach ma powstać Park Pamięci Narodowej. Ponieważ nie jest to teren publiczny, to monument ofiar rzezi wołyńskiej może zostać ustawiony bez zgody rady miasta.

Projekt pomnika wykonał rzeźbiarz Andrzej Pityński, od 40 lat pracujący w Stanach Zjednoczonych. Składa się z trzech elementów. Centralną jego część stanowi orzeł w koronie, na którego rozpostartych skrzydłach umieszczono nazwy miejscowości, w których UPA mordowało Polaków. W środku orła wycięto krzyż, a w powstałej luce umieszczona została postać dziecka nabitego na widły.

ZOBACZ TAKŻE: Pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa na Kresach stanie w Jeleniej Górze? [+FOTO]

U podnóża instalacji postawiono postaci naturalnej wielkości: ojca, matki z niemowlęciem, chłopca i dziewczynki. Za nimi znajduje się fragment płotu ze sztachetami, na którym przedstawiono nabite trzy główki dziecięce z czwartą leżącą obok na ziemi.

Glavcom.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Znam rzeżbiarza Pityńskiego , pochodzi z Ulanowa miasteczka flisackiego koło Niska nad Sanem na Podkarpaciu. W Ulanowie stoi już 30 lat pomnik JP2 . jego projektu. W USA w Bostonie zdemontowano pomnik polskich partyzantów na koniach bo nie podobał się tamtejszym lewakom amerykanskim. Teraz znowu się nie podoba tym razem banderowcom. Ojciec Pityńskiego Aleksander był partyzantem ,walczyl z Niemcami , sowietami i banderowcami. Więziony i torturowany przezył stalinizm i całe życie był szykanowany przez ubecje ,w stanie wojennym został internowany .

 2. lp
  lp :

  Pomniki morderców w banderladzie to wg ukraińców ich sprawa a Polakom wara. Pomnik ofiar tychże morderców w Polsce wywołuje „oburzenie” banderowców bo to rosyjska (sic!) prowokacja i element wojny przeciwko ukrainie. Obawiam się, że polskie służby z poduszczenia banderowskiego lobby będą wywierały naciski aby zaniechać postawienia pomnika.

 3. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  Oczywiście, że to jest wojna hybrydowa przeciwko nazibanderowskiej ukrainie mająca na celu upokorzenie banderowskiego bydła czczącego bestialskich ludobójców oraz podkreślenie i pogłębienie przepaści dzielącej cywilizowane kraje i narody od azjatyckiej zezwierzęconej dziczy w sadystyczny sposób mordującej dzieci, kobiety i starców. Bardzo trafna diagnoza!

 4. zefir
  zefir :

  „Godnościowi”heroje,którzy za swych patronów wybrali bestialskich morderców polskich starców,kobiet,niemowląt i dzieci,prawnie i monumentalnie ich uhonorowali,z oburzeniem przyznają,że pomników pamięci ofiar swej rzeżniczej nacji zwyczajnie się boją.Bezczelni banderowcy budowę pomnika pamięci i czci swych ofiar na Wołyniu skandalem nazywają,w niej elementy wojny hybrydowej i rosyjską trzecią siłę dostrzegają. Toż to objaw ich mentalnego barbarzyństwa,schizofrenii,podłości i zwyrodnienia.

 5. Gaetano
  Gaetano :

  Wspaniała inicjatywa i miła wiadomość na Święta. Parszywe ukrowskie chachły widzą agenta Kremla już nawet w osobie o. Rydzyka. Gość w prosty sposób wyroluje wszystkich; począwszy od maliniaka, kaczafiego, maciory na hajdamackich radnych kończąc. Akurat on, choć wcale lubić go nie trzeba, jest obecnie osobą, której chyba nikt tego nie zabroni.

  Cóż to za mityczny „naród ukradliński”? Kiedy to coś powstało? Marzy się wam pojednanie Polaków z hordami zdziczałej, stepowej swołoczy? Chcecie notorycznego sponsoringu kosztem polskiego podatnika? Takiego wała, nie będzie żadnego pojednania, ścierwa. Trzeba by się najpierw wyrzec przynależności do łacińskiej cywilizacji i zaprzeczyć polskości. To co te stepowe ścierwa wyrządziły głównie Polakom w ciągu kilku wieków, a swe apogeum osiągnęło w 1943r. jest i pozostanie czymś niewybaczalnym, co nie mieści się nawet w kategoriach „chrześcijańskiego przebaczenia”. Jeśli ktoś ma watpliwości, to niech wyobrazi sobie matkę, której dziecku wydłubano oczy, obcięto język i nabito na sztachętę płotu.
  Przyjdą czasy, kiedy ktoś zajmie się ukrowską V kolumną w Polsce i wymiecie ją.
  Wybijcie sobie raz na zawsze termin „pojednanie” z tych banderowskich makówek.

   • Accipiter
    Accipiter :

    Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 6. franciszekk
  franciszekk :

  Dwa cytaty:
  1) ” pozytywnych rezultatów pojednania” między narodami polskim i ukraińskim, „do którego nawoływał papież Jan Paweł II”.”
  2) ” Stwierdzono w nim, że to Rosja „oraz jej agentura na Ukrainie i w Polsce” próbują „zasiać wrogość i rozbrat między bratnimi narodami ukraińskim i polskim”.”
  Odp. 1 –> Na KŁAMSTWIE do tej pory nikt jeszcze nie zbudował PRAWDZIWEGO pojednania.
  Odp.2 –> Jak świat światem NIGDY nie będzie zwyrodniały, zdziczały, okrutny i kłamliwy BANDYTA Polakowi bratem!

 7. jwu
  jwu :

  Buhahahahahahahahahaaaa!!!!Skandaliczny pomnik ? A co jest w nim skandalicznego,to że pokazuje jak postępowało bnderowskie bydło z naszą ludnością cywilną ? Ja wiem ,że zaraz znajdą się w Polsce polskojęzyczni najmici ,którzy będą torpedować tą inicjatywę i przepraszać chachłów w imieniu Polaków.Ich nazwiska trzeba zapamiętać.

 8. jazmig
  jazmig :

  Jak banderowiec nie skłamie, to uważa dzień za zmarnowany. Jelenia Góra nie odmówiła postawienia tego pomnika na swoim terenie, ale ze względu na jego wysokość, nie może on stanąc w planowanej wcześniej lokalizacji. Władze miasta wspólnie z Kresowianami szukają innej lokalizacji.

  Skoro można było postawić w Gdańsku pomnik sowieckiego sołdata gwałcącego kobietę w ciąży, to nie ma powodów, aby nie stawiać tego pomnika.

 9. Roman1
  Roman1 :

  PO 7 latach od katastrofy smoleńskiej mamy coraz więcej pomników „poległego” Kaczyńskiego. A wiele ponad 100.000 poległych Polaków nie może dochować się chrześcijańskiego pochówku i kilku pomników. Państwo nadal teoretyczne, gdyż nie występuje w imieniu pokrzywdzonych Polaków. Hańba.

  • Sun Escobar
   Sun Escobar :

   @Roman1 Pomniki Kaczyńskiego są celową polityką oszustw naszej historii. Hańba szczególnie dla PIS, bo po PO, nowoczesnej, PSL, to sie każdy spodziewał zdrady Polski, działań które godzą w prawdę historii Polski. PIS jest szczególnie odpowiedzialny za ukrywanie, pomniejszanie ukraińskich zbrodni na Polakach, bo PIS „ma się” za partię patriotyczną, ale jej działania są zupełnie odwrotne, antypolskie. Stąd PIS obarczam najbardziej za stan, doprowadzenia do odrodzenia się na ukrainie zbrodniczej antypolskiej ideologii UPA. PIS to wspierał, Kaczyński maszerował wśród banderowskich flag na majdanie, na to szły polskie pieniądze i siły. Oczywiście haniebnych postaci w tym banderowskim przedstawieniu jest więcej jak Kowal i inni, opętani przeciwnej Polakom – ideologią Giedroycia .

 10. Accipiter
  Accipiter :

  Co te rezuny bredzą? Jakie bratnie narody? Jak świat światem nigdy ukrainiec nie będzie Polakowi bratem. Powinnością każdego Polaka jest pamięć o naszych rodakach zamęczonych przez banderowców i zemsta. Bo czas zemsty nadejdzie.
  Taki pomnik powinien stać w każdym polskim mieście. W każdym.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.