Nowa formacja SOP zastąpi BOR, a jej funkcjonariusze zyskają szereg dodatkowych uprawnień. Będą mogli prowadzić m.in. działania operacyjno-rozpoznawcze, zakładać podsłuchy, a także tajnie współpracować z dziennikarzami.

W czwartek Senat poparł ustawę o Służbie Ochrony Państwa, powołanej w miejsce Biura Ochrony Rządu. Służba uzyska m.in. uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, a także możliwość tajnej współpracy z dziennikarzami. Ustawę poparło 62 senatorów. 22 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Wcześniej o odrzucenie ustawy w całości wnioskował Bogdan Borusewicz z PO, ale jego wniosek został odrzucony. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Dudy.

Zgodnie z ustawą, nowa formacja SOP ma liczyć 3 tys. funkcjonariuszy. Oznacza to znaczący wzrost – obecnie w BOR pracuje ok. 2 tys. osób. Ponadto, SOP nie będzie tylko ochraniał VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Ponadto, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze mające na celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. W tym celu będą mogli np. zakładać podsłuchy lub pozyskiwać billingi z rozmów telefonicznych. O zarządzeniu kontroli operacyjnej ma decydować sąd na wniosek komendanta SOP, za zgodą Prokuratora Generalnego.

Komendant SOP, “jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa ochranianych osób lub obiektów”, po uzyskaniu zgody szefa MSWiA, może korzystać z tajnej współpracy m.in. redaktorów naczelnych, dziennikarzy czy osób prowadzących działalność wydawniczą.

MSWiA ocenia, że nowe uprawnienia uniezależnią SOP od pozyskiwania informacji od innych służb. Ma to poprawić szybkość i efektywność działania. Za ochronę prezydenta ma odpowiadać osobna komórka organizacyjna SOP. Komendant SOP ma otrzymać status centralnego organu administracji rządowej.

Większość przepisów ustawy wchodzi w życie 1 lutego przyszłego roku.

Czytaj także: „Będziemy cieciami”. Coraz więcej funkcjonariuszy występuje z BOR

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply