W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Konfederacja zareagowała na skandaliczne wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka.

Politycy Konfederacji na konferencji prasowej w piątek w Sejmie zabrali głos w sprawie skandalicznych słów ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka. Ich zdaniem ukraiński dyplomata powinien zostać uznany w Polsce za osobę niepożądaną.

Jeden z liderów Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki stwierdził, że słowa Melnyka domagają się "natychmiastowej i bardzo stanowczej reakcji" Polski, ponieważ ambasador dopuścił się "rażących kłamstw historycznych".

Siły ukraińskie wycofują się w obwodzie ługańskim, zadając Rosjanom straty, by doprowadzić do przedwczesnej kulminacji rosyjskiej ofensywy. Kolejny etap może zależeć od zdolności Rosji do regeneracji sił straconych w bitwie o Siewierodonieck - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

We wtorkowej aktualizacji przytoczono też doniesienia w kwestii kolejnych przetasowań wśród rosyjskich dowódców. Rosyjscy dziennikarze śledczy Conflict Intelligence Team (CIT) podają, że dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego Aleksandr Żurawlow, który miał nadzorować ostrzały amunicją kasetową w Charkowie, wcześniej w Syrii, został zastąpiony przez byłego dowódcę 8. Armii Ogólnowojskowej Andrieja Syczewoja. Zwolniony miał zostać natomiast Aleksiej Zawizjon - dotychczasowy szef sztabu tego okręgu.

Zdaniem ISW Ukraińcy mogą w najbliższej przyszłości wycofać się z Lisiczańska i obwodu ługańskiego. Opór w Siewierodoniecku zadał duże straty Rosjanom. Siły ukraińskie mogą kontynuować takie podejście aż do kulminacji rosyjskiego ataku, lub momentu, w którym siły ukraińskie znajdą się na łatwiejszych do obrony pozycjach wzdłuż prostszej linii z ufortyfikowanymi miastami.

W rejonie lotniska w Kursku, wykorzystywanego przez rosyjskie lotnictwo, doszło do eksplozji. Według strony rosyjskiej, zestrzelono tam stary ukraiński, bezzałogowy samolot rozpoznawczy Tu-141.

We wtorek wieczorem w sieci pojawiły się informacje o eksplozji lub eksplozjach koło Kurska, stolicy rosyjskiego obwodu sąsiadującego od północnego-wschodu z Ukrainą. Zamieszczono też nagrania, na których widać słup gęstego dymu, a także kilka wybuchów koło miejsca, z którego dym się unosił. Według niektórych komentarzy, miało dojść do wybuchu i pożaru lotniczej bazie wojskowej.

Białoruś wprowadza tymczasowy bezwizowy wjazd dla obywateli polskich. Będzie on obowiązywał od 1 lipca do 31 grudnia włącznie. Według białoruskiej Komisji ds. Granic ruch został wprowadzony "w trosce o dobrosąsiedzkie stosunki". (więcej…)

Ukraińscy kierowcy niezadowoleni z przywrócenia przez Ukrainę opłat celnych i podatku VAT na samochody na niecałe 2 godziny zablokowali w piątek przejście graniczne w Zosinie.

Jak podała ukraińska służba Polskiego Radia, około stu ukraińskich kierowców zablokowało w piątek drogę do przejścia granicznego w Zosinie na polsko-ukraińskiej granicy. Edyta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie poinformowała, że blokada zaczęła się między godz. 15 a 16. Policja zabezpieczyła miejsce blokady. Według niej zgromadzenie przebiegało spokojnie.

Blokada została zainicjowana w momencie, w którym na wjazd na Ukrainę oczekiwało około 500 pojazdów. Utworzyły one kolejkę długą na 8 kilometrów.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%