W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o otwarciu kolejnego, drugie etapu łagodzenia obostrzeń. Od 4 maja hotele i miejsca noclegowe będą mogły być otwarte. Do pracy wrócą także galerie handlowe.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę o otwarciu kolejnego etapu znoszenia obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa – informuje portal „Business Insider”. Szef rządu zapowiedział m.in., że od 4 maja hotele i miejsca noclegowe będą mogły być otwarte. Również galerie handlowe zaczną na nowo funkcjonować.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że od 4 maja galerie handlowe będą działały w takim trybie jak mniejsze sklepy. Na 15 m2 powierzchni będzie mogła przebywać jedna osoba.

Wewnątrz galerii nie będą funkcjonowały kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna. Miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu także pozostaną jeszcze zamknięte.

Premier podkreślił, że rząd uchyla także zakaz handlu w weekendy, nałożony na wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Morawiecki zapowiedział, że 4 maja zostaną otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, jednak zamknięte pozostaną baseny, sale pobytu oraz siłownie znajdujące się na ich terenie. Działalność restauracji hotelowych będzie z kolei ograniczona.

Jak informuje portal, odnosząc się do daty 4 maja, premier zaznaczył, że „ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności”.

Szef rządu poinformował także, że od 6 maja będzie istniała możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków. „Decyzje będą jednak podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie” – podkreślił. Zadeklarował także, że odpowiednie środki dezynfekcyjne zostaną zapewnione przez rząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier oświadczył także, że od 4 maja nastąpi wznowienie zabiegów rehabilitacyjnych. Podkreślił jednak, że załagodzenie nie dotyczy salonów masażu.

Portal podaje, że również 4 maja otwarte zostaną muzea i instytucje kultury (np. biblioteki). „Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza. Wszystko będzie przeprowadzane w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek” – zaznaczył premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Morawiecki przypomniał, że nadal obowiązuje odpowiedni dystans społeczny – np. zasada zachowania 2 metrów odległości pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej.

Premier podkreślił także duże znaczenie dyscypliny społecznej. „To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Bosak zaapelował o zniesienie obowiązku kwarantanny dla transgranicznych pracowników

Premier zapowiedział, że kolejne obostrzenia będą luzowane w dwutygodniowych odstępach.

„Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci – wydajność służby zdrowia” – podkreślił.

„Dziś jest pierwszy dzień, kiedy możemy powiedzieć że jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją. Belgia czy Holandia to przestroga dla nas, żeby system luzowania obostrzeń przystosować do służby zdrowia i możliwości zapanowania nad wirusem. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie możemy być pewni, że przejęliśmy ją w zupełności. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, czasem, być może, będziemy musieli zrobić krok w tył” – dodał.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów: W 2020 roku PKB spadnie o 3,4 proc.

twitter.com / businessinsider.com.pl / dorzeczy.pl /  kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz