Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak zaapelował we wtorek o zniesienie obowiązku odbywania kwarantanny przez pracowników transgranicznych. Poinformował także, że została utworzona specjalna petycja o przywrócenie małego ruchu granicznego, skierowana do premiera Mateusz Morawieckiego.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta i wiceprezes Ruchu Narodowego, zaapelował o zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla transgranicznych pracowników. Poinformował także o powstaniu internetowej petycji o przywrócenie małego ruchu granicznego, która jest skierowana do premiera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Aktualnie osoby wracające z zagranicy, również polscy pracownicy zatrudnieni w przygranicznych miastach, mają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Jest to związane z epidemią koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Sytuacja, w której rząd uniemożliwia legalne zarobkowanie przedstawicielom dziesiątek, setek tysięcy polskich rodzin, jest całkowicie nieakceptowalna” – podkreślił Bosak. „Wzywamy do pilnej zmiany prawa” – dodał.

Bosak zaznaczył, że rozumie obowiązujące obostrzenia, wynikające z sytuacji epidemicznej. Dodał jednak, że „one nie muszą dotykać ludzi, którzy poruszają się w granicy kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów (…) aby się utrzymać”.

Bosak zwrócił uwagę, że w wielu państwach istnieją rozwiązania legislacyjne, umożliwiające odróżnienie ruchu turystycznego, międzypaństwowego od ruchu przygranicznego.

„Jeżeli my możemy się przemieszczać między polskimi miastami, to także przedstawiciele organizmów miejskich położonych na granicy powinni mieć taką możliwość bez tej kwarantanny” – dodał. „Nie musi to rodzić żadnych dodatkowych zagrożeń epidemicznych, można ograniczyć odległość, wprowadzić regulacje, że trzeba powrócić na tę samą stronę granicy w ciągu jednego dnia” – podkreślił

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bosak poinformował także, o uruchomieniu specjalnej petycji do premiera Mateusz Morawieckiego w sprawie zniesienia obowiązku odbywania kwarantanny przez transgranicznych pracowników.

Petycja jest dostępna na stronie pracownicytransgraniczni.pl.

W piątek wieczorem w kilkunastu miejscach na polskiej granicy odbyły się protesty mieszkańców pogranicza. Domagali się oni przywrócenia możliwości przekraczania granicy dla osób dojeżdżających do pracy lub do szkoły.

Jak informowaliśmy rząd zapowiedział dyskusję na temat przywrócenia małego ruchu granicznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

facebook.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Czyli wielotysięczna grupa Polaków pracująca w niemieckich szpitalach i opiece paliatywnej działając w grupie wysokiego ryzyka zakażenia ma mieć możliwość swobodnego przekraczania granicy. Czyżby Pan Bosak uważał ,że „niemiecki” wirus nie przekroczy wraz z nosicielem na polską stronę granicy ,tylko na niej zaczeka na jego powrót?
    Jest sporo spraw na ,których poruszeniu można zbić kapitał polityczny ,jednak
    jak widać Konfederacja bardzo nie chce zaistnieć.