Według doniesień Polsat News europarlamentarzyści chcą potępienia Marszu Niepodległości przy okazji debaty o praworządności w Polsce.

Eurodeputowani pięciu grup politycznych w Parlamencie Europejskim zgłosili poprawkę do projektu rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, która przewiduje wystosowanie wobec Polski żądania potępienia Marszu Niepodległości. – podał we wtorek portal tygodnika DoRzeczy powołując się na korespondencję Polsat News z Brukseli.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Parlament Europejski wzywa polski rząd do podjęcia odpowiednich działań i stanowczego potępienia ksenofobicznego i faszystowskiego marszu, który miał miejsce w Warszawie w sobotę, 11 listopada. – brzmi tekst zaproponowanej poprawki. Autorem poprawki są europosłowie, którzy pracują nad projektem rezolucji.

Debata na temat stanu praworządności w Polsce ma odbyć się w Europarlamencie w środę o godzinie 15. Pierwotnie miała ona dotyczyć jedynie spraw związanych z Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustaw o zmianach w sądownictwie.

Przypomnijmy, że w swoim napisanym we wtorek tweecie Donald Tusk twierdził, że temat Marszu Niepodległości, jaki po raz kolejny przeszedł 11 listopada w Warszawie, był tematem kuluarowych rozmów przywódców państw Stowarzyszenia Azji Południowo-Wschodniej i Chin, USA, Indii czy Japonii. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że Marsz Niepodległości godzi w wizerunek Polski w oczach azjatyckich polityków. Tym samym Tusk przyłączył się do grona opozycyjnych polityków polskich i komentatorów z państw zachodnich ostro krytykujących marsz organizowany zwyczajowo przez środowiska narodowe w Dniu Niepodległości. Grzegorz Schetyna domagał się nawet w poniedziałek delegalizacji organizacji animujących Marsz Niepodległości. Z kolei dawny doradca Hillary Clinton do spraw międzynarodowych pisał, również na Twitterze, o „marszu 60 tysięcy nazistów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy [+FOTO]

Kresy.pl / DoRzeczy

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Ale gdy w Berlinie całkiem niedawno przeszedł marsz autentycznych neonazistów, eurodeputowani siedzieli cicho. A marsz, no cóż, chyba nie było tam wielu prawdziwych nacjonalistów, chociaż była grupa niosąca flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem „Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Właśnie to hasło tak bardzo nie spodobało się panu z gliny, a przecież jest ono również mottem „Niezłomnych”, co samo w sobie zakrawa na groteskę.
    Teraz mówi się tylko „narodowcy”, tak jakby mówienie o sobie „nacjonalista” miało wydźwięk pejoratywny.