Borrell: Ukraina zostanie członkiem UE po wojnie

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że Ukraina po wojnie stanie się członkiem Unii Europejskiej, ale konieczna jest zmiana „regulaminu” przyjmowania nowych członkowie.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Unian, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że Ukraina po wojnie stanie się członkiem Unii Europejskiej, ale konieczna jest zmiana „regulaminu” przyjmowania nowych członkowie.

„Ukraina należy do rodziny Unii Europejskiej. I będzie członkiem Unii Europejskiej. Zdecydowanie po tym, co się stało. Po rosyjskich bombardowaniach i zabójstwach” – powiedział Borrell podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Zobacz też: Urzędnicy Komisji Europejskiej zajmą się przygtowaniem transferu rosyjskich pieniędzy Ukrainie

Podkreślił, że przyszłość Ukrainy będzie związana z Unią Europejską. „To zobowiąże nas do zmiany naszego regulaminu. To zmieni rozmiar i różnorodność Europy, więc jeśli Ukraina zostanie członkiem, zrobi to również wiele krajów bałkańskich” – powiedział Borrell.

Jednocześnie zaznaczył, że nie wyobraża sobie, jak rozszerzenie UE z 27 do 33 krajów byłoby możliwe przy obecnie obowiązujących zasadach i sposobie podejmowania decyzji. Jak powiedział Borrell, kraje chcące przystąpić do UE muszą odrobić „pracę domową”, ale jednocześnie Unia Europejska będzie musiała odrobić „swoją pracę domową”.

Jego zdaniem, przed Ukrainą stoją trudne zadania, bo jeszcze przed wojną borykała się z wieloma problemami. „A my wspieraliśmy Ukrainę przed wojną. Zainwestowaliśmy 15 miliardów euro w polityczny i gospodarczy rozwój Ukrainy. Wraz z wojną zainwestowaliśmy 60 miliardów euro. Jednak Ukraina musi przekształcić swoje struktury polityczne, walczyć z korupcją i mieć prawdziwą demokrację, rentowną gospodarkę” – podkreślił Borrell.

Jest przekonany, że reformy zostaną przeprowadzone przez Ukraińców i w tym zakresie Unia Europejska powinna pomóc Ukrainie. Według niego Unia Europejska powinna przygotować się do przyjęcia Ukrainy i innych krajów.

Kresy.pl/Unian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Josep Borrell uważa, że Ukraina po wojnie stanie się członkiem Unii Europejskiej” – Borrell jedynie nie wspomniał, że BYĆ MOŻE Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej DZIESIĘCIOLECIA po wojnie o czym świadczy dalszy ciąg jego wypowiedzi – “Jednak Ukraina musi przekształcić swoje struktury polityczne, walczyć z korupcją i mieć prawdziwą demokrację, rentowną gospodarkę”. Poza tym Borrell nie ma NIC do powiedzenia w tej kwestii bo o tym KTO i KIEDY stanie się członkiem UE zadecydują władze krajów członkowskich a Niemcy, Francja i inne kraje “starej Unii” nie zezwolą na przyjęcie kraju pogrążonego w morzu złodziejstwa, korupcji, nepotyzmu i kumoterstwa bo to one musiałyby ten kraj utrzymywać co zresztą i tak się dzieje ALE w tej chwili ze względu na wojnę.