Premier Włoch Giorgia Meloni uda się w poniedziałek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, premier Włoch Giorgia Meloni uda się w poniedziałek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Meloni, która objęła urząd w październiku, powiedziała, że planuje odwiedzić Kijów przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi, lider konserwatywnej partii Forza Italia, która jest częścią koalicji Meloni powiedział w zeszłym tygodniu, że nie zabiegałby o spotkanie z Zełenskim, gdyby nadal był szefem rządu.

Berlusconi powiedział, że wszystko, co Zełenski musi zrobić, aby zapobiec wojnie na Ukrainie, to „zaprzestać ataków” na terytorium zajmowane przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie i że ocenia zachowanie prezydenta „bardzo, bardzo negatywnie”.

„Niedorzeczne oskarżenia Berlusconiego pod adresem ukraińskiego prezydenta to próba pocałowania Putina w zakrwawione po łokcie ręce” – napisał na Facebooku Oleg Nikołenko, rzecznik ukraińskiego MSZ.

„Jednocześnie włoski polityk powinien zrozumieć, że szerząc rosyjską propagandę zachęca Rosję do kontynuowania zbrodni przeciwko Ukrainie, a zatem ponosi odpowiedzialność polityczną i moralną” – powiedział.

Oskarżył Berlusconiego o próbę okazania lojalności „rosyjskiemu dyktatorowi” i wskazał podobieństwa do relacji byłego premiera Włoch z nieżyjącym już przywódcą Libii Muammarem Kaddafim. W swoim poście na Facebooku Nikołenko opublikował zdjęcie Berlusconiego całującego rękę Kaddafiego w 2010 roku.

Nikołenko z zadowoleniem przyjął oświadczenie gabinetu obecnej premier Włoch Giorgii Meloni, w którym ponowiono “stanowcze i zdecydowane” poparcie rządu dla Ukrainy.

Europejska Partia Ludowa (EPP), której członkiem jest Forza Italia, poinformowała w piątek, że odwołuje zaplanowane na czerwiec wydarzenie w Neapolu z powodu wypowiedzi Berlusconiego na temat Ukrainy.

Zobacz też: Berlusconi: Putin został pchnięty do wojny

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply