Szef litewskiego rządu, Saulius Skvernelis, wbrew woli mniejszości polskiej chce, aby po reformie szkolnictwa wyższego kadra pedagogiczna dla szkół polskich na Litwie była kształcona na Uniwersytecie Wileńskim.

Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski po spotkaniu w środę ze Skvernelisem oświadczył: Jeżeli kształcenie nauczycieli dla naszych szkół zostanie przeniesione na Uniwersytet Wileński, to ucierpi na tym poziom nauczania pedagogicznego przyszłych nauczycieli, gdyż uniwersytet nie posiada odpowiedniej bazy kształcenia.

W efekcie przeprowadzanej na Litwie reformy szkolnictwa wyższego, Wileński Uniwersytet Pedagogiczny, który od 55 lat kształci nauczycieli do polskich szkół w tym kraju zostanie połączony z Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie.

ZOBACZ TAKŻE: Władze Litwy znęcają się nad polskimi dziećmi – pisze Renata Cytacka

Jak tłumaczył w środę poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Jarosław Narkiewicz, zostało uzgodnione już z władzami obu uczelni, przewodniczącym sejmowej komisji oświaty i ministrem oświaty, że na bazie tworzonej Kownie uczelni w Wilnie zostanie powołana jej filia, która miałaby kształcić nauczycieli dla szkół polskich.

Według Narkiewicza pomysłowi stworzenia centrum polonistycznego w Wilnie i dalszemu kształceniu pedagogów dla szkół polskich w tym miejscu przeciwni są doradcy premiera, którzy wprowadzają go w błąd.

Polski poseł na Litwie podkreślił, że wciąż będą podejmowane próby przekonania Litwy o celowości kształcenie nauczycieli dla szkół polskich w centrum, które powstałoby na bazie obecnego Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, a nie na Uniwersytecie Wileńskim, który nie dysponuje odpowiednią bazą pedagogiczną.

Musimy zachować konkurencyjność szkół polskich, a to w wielkiej mierze zależy od jakości pracy nauczycieli – podkreślił Narkiewicz.

W trakcie środowego spotkania Skvernelisa z Zarządem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” poruszono kwestię możliwości zwiększenia finansowania oświaty polskiej na Litwie. Tematem rozmów były również problemy z nauczaniem języka litewskiego w szkołach polskich oraz sprowadzaniem podręczników i literatury z Polski.

Obecnie na Litwie działa 71 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza niemal 12 tys. uczniów.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz