Nowa frakcja w litewskim parlamencie, utworzona po rozpadzie współtworzącej koalicję rządzącą frakcji „Porządek i Sprawiedliwość”, podpisała porozumienie z pozostałymi członkami koalicji, do której należy m.in. AWPL-ZChR, przywracając jej większość parlamentarną.

W czwartek w Sejmie RL, nowa frakcja „Dla dobra Litwy” (lit. Lietuvos gerovei) podpisała międzyfrakcyjne porozumienie o współpracy z innymi frakcjami współtworzącymi koalicję rządzącą. Przewodniczący Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis oświadczył, że w związku z tym została przywrócona większość w litewskim parlamencie. Rządzący będą mieli w litewskim Sejmie 75 głosów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Porozumienie dotyczące wspólnej pracy zostało podpisane przez starostów frakcji Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych Ramūnasa Karbauskisa, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy Rimantasa Sinkevičiusa, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Wandy Krawczonok oraz sejmowej frakcji „Dla dobra Litwy” Vytautasa Kamblevičiusa. W dokumencie uzgodniono, że te cztery frakcje będą konsultować się we wszystkich aktualnych kwestiach związanych z działalnością Sejmu i szukać wspólnych rozwiązań, a także przygotowywać i wspierać wspólne projekty oraz akty prawne.

Ponadto, frakcje te zadeklarowały poparcie dla rządowego programu premiera Sauliusa Skvernelisa oraz „pozytywnych zmian w różnych obszarach życia społecznego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Klub „Dla dobra Litwy” liczy 7 członków. Powstał przed tygodniem po tym, jak frakcja „Porządek i Sprawiedliwość (Suwerenna Litwa)”, która była członkiem koalicji, przestała istnieć. Część jej posłów wraz z politykami, którzy odeszli z frakcji Socjaldemokratycznej Partii Pracy i frakcji mieszanej, utworzyło wówczas nowy klub. Jego przewodniczącym został jeden z inicjatorów założenia nowej grupy poselskiej – Vytautas Kamblevičius. Premier Skvernelis wkrótce po powołaniu nowej frakcji zaprosił ich do koalicji rządzącej.

5 lipca br. cztery partie – Związek Chłopów i Zielonych, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, partia „Porządek i Sprawiedliwość” oraz Socjaldemokratyczna Partia Pracy, podpisały nową umowę koalicyjną. Zgodnie z nią, czołowi przedstawiciele polskiej partii: Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz, zostali odpowiednio ministrami spraw wewnętrznych oraz łączności. W nowym rządzie AWPL-ZChR nadzoruje takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi.

L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz