Nowa frakcja w litewskim parlamencie, utworzona po rozpadzie współtworzącej koalicję rządzącą frakcji „Porządek i Sprawiedliwość”, podpisała porozumienie z pozostałymi członkami koalicji, do której należy m.in. AWPL-ZChR, przywracając jej większość parlamentarną.

W czwartek w Sejmie RL, nowa frakcja „Dla dobra Litwy” (lit. Lietuvos gerovei) podpisała międzyfrakcyjne porozumienie o współpracy z innymi frakcjami współtworzącymi koalicję rządzącą. Przewodniczący Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis oświadczył, że w związku z tym została przywrócona większość w litewskim parlamencie. Rządzący będą mieli w litewskim Sejmie 75 głosów.

Porozumienie dotyczące wspólnej pracy zostało podpisane przez starostów frakcji Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych Ramūnasa Karbauskisa, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy Rimantasa Sinkevičiusa, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Wandy Krawczonok oraz sejmowej frakcji „Dla dobra Litwy” Vytautasa Kamblevičiusa. W dokumencie uzgodniono, że te cztery frakcje będą konsultować się we wszystkich aktualnych kwestiach związanych z działalnością Sejmu i szukać wspólnych rozwiązań, a także przygotowywać i wspierać wspólne projekty oraz akty prawne.

Ponadto, frakcje te zadeklarowały poparcie dla rządowego programu premiera Sauliusa Skvernelisa oraz „pozytywnych zmian w różnych obszarach życia społecznego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Klub „Dla dobra Litwy” liczy 7 członków. Powstał przed tygodniem po tym, jak frakcja „Porządek i Sprawiedliwość (Suwerenna Litwa)”, która była członkiem koalicji, przestała istnieć. Część jej posłów wraz z politykami, którzy odeszli z frakcji Socjaldemokratycznej Partii Pracy i frakcji mieszanej, utworzyło wówczas nowy klub. Jego przewodniczącym został jeden z inicjatorów założenia nowej grupy poselskiej – Vytautas Kamblevičius. Premier Skvernelis wkrótce po powołaniu nowej frakcji zaprosił ich do koalicji rządzącej.

5 lipca br. cztery partie – Związek Chłopów i Zielonych, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, partia „Porządek i Sprawiedliwość” oraz Socjaldemokratyczna Partia Pracy, podpisały nową umowę koalicyjną. Zgodnie z nią, czołowi przedstawiciele polskiej partii: Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz, zostali odpowiednio ministrami spraw wewnętrznych oraz łączności. W nowym rządzie AWPL-ZChR nadzoruje takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi.

L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz