Freski w prezbiterium jednej z najcenniejszych świątyń Lwowa zostały uratowane.

Robotnicy rozebrali we wtorek rusztowania służące konserwatorom do odnawiania XVIII-wiecznych fresków Franciszka Ecksteina w prezbiterium kościoła jezuitów we Lwowie. – podał portal zaxid.net. Tym samym zakończył się kolejny etap odnawiania świątyni, która od wojny do 2011 roku popadała w ruinę jako magazyn książek.

Jak w czerwcu br. podawały dzieje.pl, niezabezpieczone i niekonserwowane freski w kościele należącym od 2011 roku do Cerkwi greckokatolickiej, były w stanie „katastrofalnym”. W 2012 roku powstał międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół specjalistów z Polski, Ukrainy oraz Włoch zorganizowany przez pracowników Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, którego zadaniem stało się ratowanie zabytku. Jego prace dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w ramach ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

Prace restauratorskie nad freskami w prezbiterium kościoła jezuitów trwały od 2015 roku. Jak podawały dzieje.pl, ich zadaniem było przywrócenie przemalowanym, mocno zasolonym i zdegradowanym freskom Ecksteina charakteru iluzjonistycznych barokowych malowideł ściennych.

W następnych latach zespół konserwatorów będzie kontynuował prace przy freskach w nawie głównej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: Zakończono renowację dziedzińca Katedry Ormiańskiej

Kresy.pl / zaxid.net / dzieje.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz