Fundusz restauracji fresków w kościele jezuitów we Lwowie zwiększył się o 100 tysięcy hrywien.

Mieszkanka Lwowa ofiarowała 100 tys. hrywien na restaurację fresków w dawnym kościele jezuitów we Lwowie (obecnie greckokatolicki kościół garnizonowy pw. Piotra i Pawła). Jak podał w piątek portal zaxid.net, ofiarę dedykowała swojemu zmarłemu synowi.

Informacją o hojnym jak na warunki ukraińskie datku podzielił się na Facebooku gospodarz świątyni ks. Stepan Sus. Jak napisał, zmarłym był 44-letni Ołeksandr Wrabel, który tragicznie zginął w Kanadzie w 2013 roku. Według niego Wrabel przychodził na nabożeństwa do kościoła garnizonowego i marzył o restauracji fresków.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku w prezbiterium d. kościoła jezuitów we Lwowie zakończyły się prace nad restauracją XVIII-wiecznych fresków Franciszka Ecksteina. W tym i następnych latach zespół konserwatorów będzie kontynuował prace przy freskach w nawie głównej.

Jak w czerwcu 2017 r. podawały dzieje.pl, niezabezpieczone i niekonserwowane freski w kościele należącym od 2011 roku do Cerkwi greckokatolickiej, były w stanie „katastrofalnym” (wcześniej kościół był magazynem książek). W 2012 roku powstał międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół specjalistów z Polski, Ukrainy oraz Włoch zorganizowany przez pracowników Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, którego zadaniem stało się ratowanie zabytku. Jego prace dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w ramach ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju. Według ukraińskich mediów fundusze na restaurację fresków wykłada także strona ukraińska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz