Rozpoczęło się spotkanie Zełenskiego z Erdoganem

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Turcji na Ukrainie – poinformowała w czwartek agencja Anadolu. Prezydent Recep Erdogan spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Potockich we Lwowie.

Jak poinformowała turecka agencja prasowa Anadolu, prezydent Recep Erdogan spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Potockich we Lwowie.

Spotkanie prezydentów Erdogana i Zełenskiego w Pałacu Potockich rozpoczęło się o godzinie 14.40.

Jak informowaliśmy, rzecznik ONZ Stephane Dujarric przekazał we wtorek, że w czwartek 18 sierpnia Antonio Guterres uda się do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Ukrainy i prezydentem Turcji.

Dujarric dodał, że w piątek sekretarz generalny ONZ złoży wizytę w Odessie, skąd dzięki porozumieniu zawartemu przy udziale ONZ odpływają do Afryki i na Bliski Wschód statki z ukraińskim zbożem. Z Odessy szef ONZ ma udać się do Turcji, gdzie w sobotę odwiedzi Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule, gdzie urzędnicy z Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ nadzorują czarnomorski eksport ukraińskiego zboża i nawozów.

Guterres i Zełenski mają w planach rozmowę na temat sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz możliwości zakończenia wojny z Rosją.

Agencja Reutera pisząc o zapowiedzi spotkania we Lwowie przypomniała, że Ukraina i Rosja obwiniają się nawzajem o ostrzały Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którą siły rosyjskie przejęły na początku inwazji. Elektrownia nadal jest obsługiwana przez ukraińską załogę.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że może ułatwić wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w zaporoskiej elektrowni via Kijów, ale Rosja stwierdziła, że jakakolwiek misja przechodząca przez stolicę Ukrainy byłaby zbyt niebezpieczna.

W lipcu dzięki mediacji Turcji i ONZ Rosjanie zgodzili się odblokować morski eksport zboża z Ukrainy. W poniedziałek 1 sierpnia po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy z portu w Odessie wypłynął statek załadowany ukraińską żywnością. Jak pisaliśmy, od tamtej pory drogą morską z ukraińskich portów wyszło łącznie 17 statków przewożących ponad 475 tys. ton produktów rolno-spożywczych.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz