Onet: Lex TVN pójdzie do kosza – prezydent porozumiał się z kierownictwem PiS

Według źródeł portalu Onet.pl, prezydent Duda, w porozumieniu z kierownictwem PiS i po rozmowach z wysokim przedstawicielem administracji USA, najprawdopodobniej zawetuje nowelizację ustawy medialnej, tzw. Lex TVN.

Serwis Onet.pl przypomina o szeregu sygnałów ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, które mają zapowiadać zawetowanie noweli ustawy medialnej, której treść jest wyraźnie wymierzona w należącą obecnie do amerykańskiej firmy Discovery stacji TVN. Wymieniono niedawne wystąpienie prezydenta przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdy nawiązując do relacji z USA zapewnił, że będzie stał na straży “zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej”, zarazem przypominając o wetowaniu ustaw. Ponadto, w tym tygodniu na antenie publicznej stacji TVN Info powiedział, że tzw. Lex TVN to „bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”.

Jak pisaliśmy, już w połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda zasugerował, że może zawetować nowelizację ustawy medialnej, tzw. lex TVN. Zadowolenie tym faktem zasygnalizował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodajmy, że w tym tygodniu w rozmowie z RIRM znany senator PiS, Jan Maria Jackowski wyraził opinię, że prezydent przygotowuje grunt pod skierowanie „lex TVN” do Trybunału Konstytucyjnego lub odmówienia złożenia pod nią podpisu.

 

Źródła Onetu, zarówno w otoczeniu prezydenta, jak i w kierownictwie PiS twierdzą, że wypowiedzi te „stanowią wyraźną zapowiedź wyrzucenia “lex TVN” do kosza”, jednak nie w efekcie jakiegoś konfliktu, lecz porozumienia Pałacu Prezydenckiego z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości. To ostatnie, włącznie z Jarosławem Kaczyńskim, ma już nie mieć złudzeń, że uda się pomyślnie doprowadzić sprawę nowelizacji do końca. Samo PiS nie jest też zadowolone z kształtu projektu, w którym po przyjęciu w Sejmie poprawki zgłoszonej przez Konfederację radykalnie zmienia formę powoływania władz mediów publicznych, co miałoby doprowadzić do faktycznej likwidacji kontrolowanej przez partię Kaczyńskiego Rady Mediów Narodowych. Co więcej, w PiS ma istnieć przekonanie, że odrzucenie potencjalnych poprawek w Senacie będzie niemożliwe.

Jak podano, w ostatnich tygodniach prezydent Duda przeprowadził szereg rozmów w tej sprawie, w tym z niewymienionym z nazwiska „wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji”.

„Polski prezydent miał jasno usłyszeć – jak relacjonuje bliski współpracownik głowy państwa – że wejście w życie tych przepisów i nieprzyznanie koncesji na nadawanie kontrolowanej przez Amerykanów stacji TVN wpłynie na pogorszenie relacji z USA. I to na wielu płaszczyznach, w tym m.in. wojskowej i dyplomatycznej” – pisze Onet. Poinformowano o tym również szefa PiS, po czym w porozumieniu z nim miała zapaść polityczna decyzja o zawetowaniu nowelizacji. Miałoby to być dla tej partii „wyjściem awaryjnym”, umożliwiającym obozowi rządzącemu wycofać się „bez wizerunkowej katastrofy i dania satysfakcji opozycji”. Onet twierdzi jednocześnie, że nie zrezygnowano z repolonizacji mediów, przy czym po naciskach z Waszyngtonu przedłużenie koncesji stacji TVN miałoby być znacznie pewniejsze niż jeszcze miesiąc temu.

W mediach zwraca się też uwagę na poprawkę zaproponowaną przez głównego autora nowelizacji, posła PiS Marka Suskiego. Polega ona na wyłączeniu z ustawy kanałów rozpowszechnianych drogą satelitarno-kablową, czyli np. stacji TVN24.

Według nieoficjalnych informacji podanych wcześniej przez portal RMF24.pl w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd. Mogą to być np. niezaproszenie na Światowy Szczyt Demokracji organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena, planowana blokada zakupu czołgów Abrams przez polską stronę, a nawet nałożenie osobistych sankcji na najwyższych polscy urzędnicy państwowych: premiera, prezydenta czy prezesa partii rządzącej. Wcześniej Wirtualna Polska nieoficjalnie informowała o możliwości przemieszczenia części wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce do innego kraju na wschodniej flance NATO, np. do Rumunii.

W pierwszej połowie sierpnia br. Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiedzieli się już szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Polsce, rzecznik Departamentu Stanu a także doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet.

Na początku sierpnia br. sześcioro amerykańskich senatorów z komisji spraw zagranicznych wydało oświadczenie w tej sprawie.

onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply