Władysław Siemaszko odznaczony orderem Orła Białego [+FOTO]

Władysław Siemaszko, żołnierz Armii Krajowej, prawnik i wybitny badacz zbrodni na ludności polskiej Wołynia otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Ceremonia wręczenia orderu odbyła się w piątek; wydarzenie nagłośnił we wtorek na swoim blogu na stronie RMF ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Uroczystość wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych odbyła się z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Obok Władysława Siemaszki Order Orła Białego otrzymali architekt i publicysta dr Czesław Bielecki oraz rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma.

„Żołnierz Armii Krajowej pseudonim Wir, prawnik, działacz kresowy, jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i dokumentalistów tragedii polskiej ludności na Wołyniu w okresie II wojny światowej” – w ten sposób opisano postać Władysława Siemaszki na stronie internetowej prezydenta RP. Nagrodzono go za znamienite zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy historycznej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

W swoim przemówieniu z okazji wręczania orderów Andrzej Duda podkreślał, że w czerwcu tego roku Władysław Siemaszko skończy 100 lat. W opinii prezydenta nagrodzony „stworzył pomnik całym swoim życiem”. Duda przypomniał fakty z życiorysu Władysława Siemaszki – przyjście na świat w Brazylii, ponad 20-letni pobyt na Wołyniu, aresztowanie przez Sowietów i „cudowne” uniknięcie śmierci mimo skazania na śmierć, walkę w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, aresztowanie i więzienie w okresie stalinowskim w Polsce, późniejszą pracę w zawodach prawniczych oraz działalność w środowiskach kombatanckich.

Ale największym wstrząsem dla Pana był moment, w którym przeczytał Pan artykuł, którego autor, nazwiska nie wspomnę, wskazywał na zbrodnie popełnione przez żołnierzy Armii Krajowej na ludności ukraińskiej na Wołyniu podczas II wojny światowej. To wtedy właśnie Pan mecenas rozpoczął wytężoną, mrówczą można powiedzieć, pracę historyka tym razem, dokumentując zbrodnie ludobójstwa, jakie zostały popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu. Do tamtego momentu w zasadzie nikt tego nie zrobił. – mówił Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że efektem tej pracy było stworzenie dwóch wielkich dzieł, które nie tylko dokumentowały te zbrodnie, ale także oddawały hołd ofiarom. Andrzej Duda zaznaczał, że przyznaje Władysławowi Siemaszce najwyższe polskie odznaczenie przede wszystkim za tę pracę. Dziękował także jego córce Ewie Siemaszko, która wraz z ojcem była współautorką monumentalnej monografii „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945”.

Siemaszko, Duda
Siemaszko, Duda

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ewa Siemaszko: czas ułożyć stosunki z Ukrainą na zasadzie symetrii

Kresy.pl / prezydent.pl / rmf24.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Misza :

  Taki wybuch patriotyzmu zwiastuje zawsze nadchodzące wybory. Nawet Prezydent przypomniał sobie o Kresowiakach, choć termin „rzeź wołyńska” jest zbyt brutalny dla tak wysublimowanego przedwyborczego, medalowego św. Mikołaja. Zadowolił się więc bezpłciowym, rozmywającym obraz eufemizmem – „tragedia”. Nie zapomnę temu Panu utrącenie ustawy o IPN w kontekście banderowców. Choćby na rzęsach stawał.

  • ProPatria
   ProPatria :

   100/100 Kolego. Ująłeś kwintesencję działań polskojęzycznych w swoim komentarzu. Chcą kupić głosy kresowego elektoratu tego typu pseudo-patriotycznymi czynami (tym samym obrażają Naszą inteligencję). Przy okazji nie chcą zrazić pro-banderowskiej części głosujących i za wszelką cenę nie dopuścić do obrazy butnych zbrodniarzy z kraiku-bankruta-żartu historii stąd eufemizmy jak „tragedia” Polaków na Wołyniu, nie bezpośrednie nazwanie rzezi po imieniu, czyli genocidum atrox. Dotychczasowe działania polskojęzycznych, czyli zalew Naszego kraju zbanderyzowanym, stepowym ludem, tworzenie masy udogodnień i faworyzowanie dziczy, wspieranie ich na każdej możliwej płaszczyźnie (w tym finansowej i gospodarczej kosztem poskiego podatnika), brak jakiejkolwiek koncepcji na politykę zagraniczną, usłużne płaszczenie się przed kraikami, z którymi się nikt nie liczy (banderland, litewka, białoruś) jak i usa czy izrealem, brak elementarnego dbania o interes Polski i Narodu, haniebne wstrzymanie nowelizacji o IPN (o czym pisałeś) etc. etc. (można wymieniać bez końca, tak wiele krajowi przez tych parę lat zaszkodzili) pozbawiły mnie złudzeń co do destrukcyjnego kierunku, w którym ci populiści spychają Naszą Ojczyznę. Mojego głosu nie otrzymają nigdy.