W najbliższą sobotę (11. maja) w Warszawie odbędzie się marsz przeciw żydowskim roszczeniom dotyczącym tzw. mienia bezspadkowego oraz amerykańskiej ustawie JUST Act 447 organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

O planach zorganizowania demonstracji mówili we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie Kaja Godek, „jedynka” Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy na Mazowszu oraz szef poseł Robert Winnicki, „jedynka” tej koalicji na Podlasiu, Warmii i Mazurach. Manifestacja ma odbyć się w sobotę 11. maja w Warszawie o godzinie 14.

Kaja Godek odniosła się do ostatnich obietnic Prawa i Sprawiedliwości, że Polska nie będzie zaspokajała żydowskich roszczeń. „Trzeba powiedzieć jasno – PiS jest partią niespełnionych wyborczych obietnic” – mówiła działaczka. Przypominała obietnice, z których partia rządząca nie wywiązała się, dotyczące zakazu aborcji oraz niezmieniania ustawy o IPN. „Mamy prawo podejrzewać, że ta obietnica związana z roszczeniami jest również uspokojeniem elektoratu a nie zapowiedzią realnych działań politycznych”. – mówiła. Wskazywała, że PiS nie wysyła swoich komunikatów do właściwych adresatów, czyli do ambasad Izraela i USA. Jej zdaniem potrzebny jest sprzeciw społeczny wobec bezpodstawnych roszczeń i zaprosiła do udziału w sobotniej demonstracji.

Robert Winnicki przypominał o notatce dyplomatycznej ujawnionej przez Stanisława Michalkiewicza. „To oznacza, że rząd RP prowadzi tajne negocjacje na temat roszczeń” – mówił. Wskazywał, że podczas weekendu majowego liderzy obozu rządzącego składali ogólnikowe, jego zdaniem, deklaracje o tym, że Polska „nie będzie płacić odszkodowań”, lecz żaden z nich nie zadeklarował, że „Polska nie będzie realizować roszczeń żydowskich majątkowych wspieranych przez administrację USA”. Wymieniał kwoty, które mogą kryć się za ustawą 447. „Wisi nad nami groźba, w której mowa jest o tym, że Polska ma zapłacić 300 miliardów dolarów. To są kwoty jakie padają ze strony światowej organizacji żydowskiej ds. restytucji mienia. (…) To przekłada się na 120 000 zł na kasztą czteroosobową polską rodzinę. To jest 120 00 złotych, które Polacy będą musieli zapłacić w podatkach, w specjalnych daninach, również w majątku państwowym” – mówił przypominając doniesienia o planach przeznaczenia Lasów Państwowych na spłatę tych roszczeń. „Musimy bronić naszego majątku narodowego, ponieważ realizuje się olbrzymi skok na kasę” – ostrzegał Winnicki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z przyjętą rok temu ustawą JUST Act 447 Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

[AKTUALIZACJA 07.05.2019: W artykule zmieniono organizatora marszu z Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy na Stowarzyszenie Marsz Niepodległości]

CZYTAJ TAKŻE: USA: Polonia szykuje wielki protest przeciwko ustawie 447

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz